I keď už ľudstvo začína pomerne dobre chápať vývoj planét a čoraz lepšie dokáže pozorovať aj exoplanéty, niektoré z nich vzdialené tisícky svetelných rokov, naša vlastná planéta ostáva v niektorých ohľadoch záhadou. Pravidelne vedci nachádzajú nové detaily, ktoré si o Zemi doteraz nik nevšimol a podobne je na tom aj nový objav, píše ScienceAlert.

Ukázalo sa totiž, že jadro Zeme prechádza zmenou, ktorú spôsobuje nečakaný element. Je ním voda z povrchu, ktorá preniká do prekvapivej hĺbky a spôsobuje tak čosi, o čom vedci ešte donedávna pochybovali.

Vzniká nová vrstva

Ako ukázali nové laboratórne experimenty, keď sa dostane voda do hĺbky, kde prechádza plášť do zemského jadra, dochádza k vzniku oxidu kremičitého. Podľa novej štúdie má byt tento proces zodpovedný za vytvorenie niekoľko stoviek kilometrov hrubej vrstvy ľahšieho materiálu, ktorú si vedci všimli už dávnejšie, avšak doteraz nedokázali vysvetliť jej pôvod. Jej tvorba mala trvať miliardy rokov, vysvetľuje Arizona State University.

rost9/freepik

Voda, ktorá dosiahne vonkajšie jadro má totiž vytvárať tenkú vrstvu bohatú na vodík, ktorá na seba následne uvoľňuje kryštály oxidu kremičitého z jadra. Tie začnú stúpať a pripájajú sa k plášťu, pričom takýto proces vysvetľuje aj seizmické merania, ktoré majú vedci k dispozícii.

Únik prastarého hélia

Útroby našej planéty šokovali aj v spojitosti s únikom prastarého hélia. 99,99986 % hélia má tvoriť izotop hélium-4, avšak z jadra majú unikať pomerne malé množstvá hélia-3. Hélium-3 vzniklo pomerne krátko po Veľkom tresku a len čiastočne je tvorené rádioaktívnym rozpadom už tak dosť vzácneho trícia, izotopu vodíka.

Takýto tenký obal jadrá môže mať podľa geológov veľký vplyv na vodný cyklus vo veľkých hĺbkach a celkový globálny cyklus vody tak môže byť oveľa komplexnejší, než si pôvodne mysleli.

Podľa autorov štúdie naznačuje, že je dynamika medzi jadrom a plášťom oveľa väčšia, aj nedávny objav tvorby diamantov z vody, ktorá interagovala s uhlíkom v tekutom železe pod obrovským tlakom.

Nedávno sa prišlo aj na to, že vnútorné jadro planéty osciluje, čo je v rozpore s doposiaľ prijatými modelmi, ktoré naznačujú, že Zem prechádza „super-rotáciou“, pri ktorej sa vnútorné jadro otáča o niečo rýchlejšie, ako zvyšok planéty.

Zistenia majú dopad nielen pre naše chápanie fungovania vnútra Zeme, ale môžu tiež vysvetliť kolísanie dĺžky dňa, o ktorom sa ukázalo, že v posledných desaťročiach vytrvalo osciluje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú