Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom z Alabamskej univerzity sa v novej štúdii publikovanej v periodiku Science Advaces podarilo uskutočniť nevídaný objav. Prostredníctvom technológie seizmického zobrazovania totiž na hranici zemského jadra a plášťa odhalili vrstvu, ktorá je pravdepodobne ponoreným dnom starodávneho oceánu. Na tému upozornil portál Phys.

Hlboko pod našimi nohami sa ukrýva zvláštna štruktúra

Ako ďalej píše portál ScienceAlert, novoobjavená tenká, ale za to hustá vrstva leží zhruba 3000 km pod zemských povrchom. Presnejšie sa vrstva nachádza na hranici medzi kovovým jadrom a skalnatým plášťom, čo je zóna známa ako CMB (core-mantle boundary).

Objav sa podarilo výskumníkom uskutočniť prostredníctvom informácií získaných z 15 monitorovacích staníc pochovaných v ľade na Antarktíde. Stanice pritom slúžia na mapovanie seizmických vĺn zo zemetrasení.

Získané seizmické údaje potom pomohli výskumníkom dospieť k záveru, že pred miliónmi rokov dno starodávneho oceánu kleslo hlboko do srdca našej planéty, kde pristálo ako relatívne tenká vrstva obklopujúca zemské jadro, píše portál NewAtlas.

V spomínanej zóne CMB došlo k spomaleniu seizmických vĺn, potom ako vlny narazili na vrstvu hrubú niekoľko desiatok km – vzhľadom na veľkosť a vnútornú štruktúru planéty ide o tenkú vrstvu. Oblasť, v ktorej došlo k spomaleniu seizmických vĺn je známa ako ULVZ (ultra-low velocity zone).

Čo sú ULVZ?

Oblasti ULVZ nie sú tak celkom novinkou. O ich existencii už totiž vieme niekoľko rokov. Doposiaľ sme však poznali len veľmi malé a izolované časti tejto dávno ponorenej vrstvy, ktorá klesla hlboko pod zemský povrch vďaka posuvom tektonických platní.

„Seizmické výskumy ako je ten náš, zobrazujú vnútornú štruktúru našej planéty v tom najvyššom možnom rozlíšení. Vďaka tomu sme zistili, že táto štruktúra je oveľa komplikovanejšia, než sme si mysleli,“ uviedla hlavná autorka štúdie Samantha Hansen. „Náš výskum poskytuje dôležité spojenia medzi plytkou a hlbokou štruktúrou Zeme a celkovými procesmi, ktoré riadia našu planétu,“ dodáva.

Zatiaľ čo seizmické výskumy v minulosti ukázali, že pod zemským povrchom sa skutočne skrývajú oblasti ULVZ, ktoré majú vyššiu hustotu ako spodnejšie vrstvy zemského plášťa, vďaka čomu dochádza k spomaľovaniu seizmických vĺn, nová štúdia naznačuje, že ULVZ by mohli obklopovať (takmer) celé jadro našej planéty.

Podľa autorov ULZV s najväčšou pravdepodobnosťou predstavujú starodávnu oceánsku kôru, ktorá v priebehu miliónov rokov klesla hlboko do vnútra našej planéty. Navyše, simulácie potvrdzujú, že konvekčné prúdy mohli toto starodávne oceánske dno podsunúť do miesta súčasného „odpočinku“.

Hoci je extrémne zložité vyvodzovať presné závery o tom, čo sa nachádza hlboko pod našimi nohami a o aké typy hornín presne ide, hypotéza oceánskeho dna sa aktuálne javí ako najlepšie vysvetlenie ULVZ. Autori však nevylučujú, že ich existenciu možno vysvetliť aj iným spôsobom.

Bing/Dall-E

Výskum ako aj pochopenie toho, čo presne sa deje pod našimi nohami je kriticky dôležité pre štúdium všetkého od sopečných erupcií až po zmeny magnetického poľa Zeme, ktoré nás chráni pred slnečným žiarením vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú