Astronómom sa podarilo zaznamenať rekordný rýchly rádiový záblesk (FRB), upozorňuje portál SPACE.com. Tento rýchlo blikajúci signál k nám cestoval neuveriteľných osem miliárd rokov a podľa odborníkov pochádza z dvoch zrážajúcich sa galaxií, pričom mu pripisujú obrovský potenciál – môže totiž pomôcť objasniť otázku chýbajúcej hmoty vo vesmíre.

Gigantická zrážka

Tento záblesk nesie označenie FRB 20220610A a podarilo sa ho zaznamenať pomocou siete rádioteleskopov ASKAP, ktorá sa nachádza v Austrálii. V niekoľkých milisekundách tento FRB uvoľnil toľko energie, koľko uvoľní naše Slnko v priebehu asi 30 rokov. Pochádzať má pritom z vesmírnej kolízie medzi dvomi až tromi galaxiami, no presné číslo sa zatiaľ určiť nepodarilo.

International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Vedci najprv pôvod tohto FRB nepoznali a snažili sa ho nájsť pomocou Veľmi veľkého teleskopu (VLT), ktorý sa nachádza v Čile. Prišli tak na to, že sa nielen nachádza v zrážajúcich sa galaxiách, ale navyše je doteraz najstarší a najvzdialenejší. Dúfajú, že pomôže v riešení otázky, prečo v dnešnom vesmíre chýba približne polovica hmoty, ktorej existenciu predpovedajú doterajšie modely a simulácie evolúcie kozmu.

Pomohli aj v meraní galaxie

Práve FRB nedávno vedcom pomohli aj v meraní hala našej galaxie. Galaktické halo je oblasť obklopujúca všetky špirálové galaxie, vrátane Mliečnej dráhy, a je zložené z plynu a vzácnych hviezd. Meranie tohto plynu sa však ukázalo veľmi komplikované a namáhavé. Plyn v hale je totiž až príliš riedky a príliš horúci na to, aby sme ho dokázali priamo zmerať.

Astrofyzici prišli nedávno s teóriou, že sa táto hmota v skutočnosti nachádza v priestore medzi galaxiami, avšak je distribuovaná extrémne riedko na to, aby ju dokázali naše teleskopy zaznamenať. Má totiž dosahovať hustotu len asi dvoch atómov na priestor veľký ako väčšia miestnosť.

Jingchuan Yu, Beijing Planetarium/ NRAO

Práve FRB však môžu podľa odborníkov fungovať ako vesmírne váhy, ktoré cestujú miliardy svetelných rokov a prerývajú tak veľké množstvo týchto častíc. Vedci veria, že im na dostatočne presné určenie množstva tejto hmoty môže stačiť zmeranie šiestich FRB, pričom čím vzdialenejšie sú, tým viac môžu o medzigalaktickom priestore napovedať.

Ako dodáva The Conversation, takýchto vzdialených FRB sa zrejme čoskoro podarí detegovať oveľa viac vďaka vylepšeným teleskopom a observatóriám, ktoré budú práve vďaka FRB 20220610A vedieť, čo majú na oblohe hľadať a aké sú parametre týchto javov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú