Minulý mesiac sme ťa informovali o približujúcom sa neznámom objekte, ktorý bude obiehať niekoľko mesiacov okolo Zeme. Vedci toto novoobjavené teleso odhalili prostredníctvom teleskopu umiestnenom na Havaji a označili ho ako asteroid 2020 SO.

Už vtedy sa vedci a predovšetkým riaditeľ NASA pre štúdie objektov v blízkosti Zeme, Paul Chodas, domnievali, že môže ísť o starý raketový motor zo 60. rokov. Teraz však portál Interestingengineering upozornil na nové údaje, ktoré prinášajú „svetlo“ do tejto nevšednej udalosti.

Čo nové vieme o tomto objekte?

Podľa najnovších informácií by sa asteroid 2020 SO mal dostať do gravitačného poľa Zeme približne v polovici novembra. Odborníci sa tiež domnievajú, že našu planétu bude obiehať po dobu 4 mesiacov až nás nakoniec v marci 2021 definitívne opustí a vydá sa späť na svoju obežnú dráhu okolo Slnka.

Okrem toho tiež vieme, že asteroid 2020 SO bol pridaný do záznamu IAU ( International Astronomical Union’s), teda organizácie, ktorá je medzinárodne uznávaná ako spoločnosť zodpovedná za pomenovanie hviezd, planét a iných astronomických objektov a fenoménov aj napriek tomu, že s najväčšou pravdepodobnosťou o žiadny asteroid v skutočnosti nejde.

Raketa Centaur. NASA

V súčasnosti už na základe jasu tohto objektu poznáme aj jeho veľkosť, ktorá sa odhaduje na 8 metrov a vedci tiež prezradili, že asteroid 2020 SO sa k nám blíži rýchlosťou približne 2 400 km/h, informoval portál Independent.

Tieto údaje podľa Chodasa napovedajú, že v skutočnosti nejde o asteroid, ale o pozostatok lunárnej misie Surveyor 2, ktorá sa po štarte 20. septembra 1966 zrútila na povrch Mesiaca. Raketový motor Kentaur vtedy po odpojení prešiel okolo Mesiaca a priblížil sa až k obežnej dráhe Slnka, no odvtedy ho nikto nevidel.

Chodas zdôrazňuje, že rýchlosť, ktorou sa k nám tento objekt blíži, je príliš pomalá, nakoľko asteroidy sa k nám môžu približovať rýchlosťou až 40 000 km/s. Tiež uviedol, že väčšina asteroidov smeruje z neobvyklých uhlov a nenachádzajú sa v rovnakej rovine ako Zem.

Definitívnej odpovede by sme sa mali dočkať už v najbližších týždňoch, kedy sa objekt priblíži dostatočne blízko, aby sme boli schopní lepšie zmapovať jeho obežnú dráhu a určiť, ako veľmi je ovplyvňovaný tepelnými a radiačnými účinkami slnečného žiarenia.

Týmto spôsobom dokážu astronómovia rozlíšiť, či sa skutočne jedná o asteroid, alebo o ďalší vesmírny odpad. Ten začína byť poriadnym problémom, keďže okolie Zeme je ním celé zamorené. Momentálne sa v okolí našej planéty nachádzajú tony odpadu, ktoré predstavujú na orbitálnych dráhach veľké riziko pre budúce misie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú