Orbitujúce telesá okolo Zeme nie sú vo svete astronómie ničím výnimočným, no zaujímavé sú tie, ktoré k nám prichádzajú z väčšej diaľky. Vedci najnovšie zachytili nové teleso s názvom 2020 SO, ktoré by malo obiehať okolo našej planéty niekoľko mesiacov. Môže však ísť o starý raketový motor zo 60. rokov, píše Space.

Ďalší minimesiac či starý raketový motor?

Ako informoval portál CNN, obežná dráha Zeme sa stane v nasledujúcich mesiacoch domovom pre ďalší vesmírny objekt. Je ním teleso s označením 2020 SO, ktoré vkĺzne na obežnú dráhu našej planéty už počas nasledujúcich mesiacov, pričom pri Zemi bude približne do konca jari budúceho roka.

Podľa riaditeľa NASA pre štúdie objektov v blízkosti Zeme (CNEOS), Paula Chodasa, však v skutočnosti ide o starý raketový motor zo 60. rokov. Chodas odhadol, že tento objekt sa podľa svojej obežnej dráhy nachádzal blízko Zeme v roku 1966, kedy smerovalo zo strán USA a ZSSR dokopy až 10 misií na Mesiac.

Šéf centra CNEOS sa domnieva, že ide o pozostatok lunárnej misie Surveyor 2, ktorá sa po štarte 20. septembra 1966 zrútila na povrch našej prirodzenej družice. Raketový motor Kentaur vtedy po odpojení prešiel okolo Mesiaca a priblížil sa až k obežnej dráhe Slnka, no odvtedy ho nikto nevidel.

„Mám podozrenie, že tento novoobjavený asteroid 2020 SO je starým raketovým motorom, pretože jeho obežná dráha okolo Slnka je mimoriadne podobná Zemi.“

Je to presne ten druh trajektórie, ktorý by mohol mať raketový motor po oddelení od lunárnej misie. Pravdepodobnosť, že ide predsa len o asteroid, je síce nízka, no nie je to úplne nemožné“, uviedol Chodas pre CNN.

Identitu objektu potvrdia už čoskoro

2020 SO by mal pravdepodobne vstúpiť do vzdialenej obežnej dráhy Zeme koncom novembra, pričom ak ide o asteroid, bol by vedcami považovaný za minimesiac. Ak však ide naozaj len o starý raketový motor, bude to len ďalší kus vesmírneho odpadu, ktorý sa vznáša vesmírom. Podľa údajov NASA sa objekt priblíži najbližšie k Zemi 1. decembra a 3. februára a následne počas jari 2021 obežnú dráhu planéty opustí.

„Identitu“ objektu by mohli astronómovia potvrdiť ďalším pozorovaním už budúci mesiac. Sledovať budú vplyv tlaku slnečného žiarenia na 2020 SO, pričom pokiaľ ide o raketový motor Kentaur, jeho hustota je omnoho menšia než hustota asteroidu a mierny tlak zo slnečného žiarenia spôsobí zmenu v jeho pohybe, ktorú vedci zachytia.

Astronómovia naposledy zachytili nový minimesiac koncom februára. Ide o o asteroid s označením 2020 CD3, ktorý je pomerne malý kúsok uhlíkatej horniny s priemerom 1,9 až 3,5 metrov. Zaujímavé je však to, že astronómovia si ho všimli až začiatkom tohto roka, hoci jeho trajektória naznačuje, že ho gravitácia Zeme priťahovala už približne 3 roky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú