Vedcom sa po desaťročiach snaženia podarilo detegovať elektrické pole obklopujúce našu planétu, ktorého existenciu predpovedali pred viac ako 60 rokmi, upozorňuje portál ScienceAlert. Toto neviditeľné elektrické pole sa tentoraz podarilo nielen detegovať, ale dokonca aj zmerať, pričom jeho objav je zásadnou chýbajúcou premennou, ktorá by mala sprevádzať všetky planéty s atmosférou.

Odhalil ho až vesmírny vek

O gravitačnom a magnetickom poli vieme už dlhšie, avšak na existenciu takzvaného ambipolárneho elektrického poľa začali poukazovať merania zo 60-tych rokov, kedy ľudstvo začalo posielať do vesmíru sondy s rôznymi meracími zariadeniami. Tie odhalili nadzvukové prúdenie častíc unikajúcich zo zemskej atmosféry, ktorých prúdenie prekonávalo aj gravitačnú silu Zeme.

Toto pole je nazvané ambipolárne kvôli tomu, že funguje oboma smermi – kým ióny spôsobujú ťahanie častíc smerom nadol, elektróny zase spôsobujú ich únik z atmosféry. Toto elektrické pole sa podarilo zmerať až pomocou misie Endurance, ktorá sa dostala do vesmíru v roku 2022 a sonda s citlivým meracím zariadením dosiahla výšku necelých 770 km, po čom nasledoval návrat na Zem.

Magnetické pole Zeme. NASA

To stačilo na zmeranie tohto elektrického poľa a teraz poznáme jeho potenciál, ktorý sa pohybuje na úrovni len 0,55 voltu. Aj keď je toto pole nesmierne slabučké, stále je dostatočne silné na to, aby ťahalo ióny vodíka silou niekoľkonásobne vyššou, než je gravitačná sila Zeme, vďaka čomu tieto ióny dosiahnu supersonické rýchlosti, vysvetľuje tím vedcov v štúdii, ktorej výsledky zverejnili prostredníctvom žurnálu Nature.

Hľadáme ich aj inde

Podobné polia astronómovia hľadajú aj okolo iných planét, pričom sa im nedávno podarilo jasne identifikovať magnetické pole exoplanéty podobnej Zemi.

V prípad YZ Ceti b je tu však jeden problém. Táto planéta rozhodne nie je obývateľná. Nachádza sa totiž až príliš blízko svojej hviezdy, takže teplota na jej povrchu dosahuje „neľudské“ podmienky. Presnejšie sa planéta nachádza tak blízko svojej hviezdy, že jeden rok na nej trvá len 48 hodín.

Začiatok čohosi väčšieho

Podľa expertov je tento objav a meranie len začiatkom oveľa väčšieho výskumu, ktorý objasní viac o našej vlastnej planéte, ale tiež o vzdialených exoplanétach, ktoré sa vedci snažia pochopiť na diaľku a bez priamej interakcie s nimi.

Ak majú naozaj všetky planéty s atmosférami takéto ambipolárne elektrické polia, môže ísť o dôležitú premennú pri ich vývoji a v konečnom dôsledku tak aj pri možnom vzniku života na ich povrchu.

Výskumu ešte vždy čelí aj magnetické pole Zeme, ktoré síce poznáme oveľa lepšie, avšak stále predstavuje zdroj mnohých otázok. Jednou z možností vzniku magnetického poľa Zeme je podľa nedávnej štúdie aj kolízia s menšou planétou, ktorej výsledkom je aj Mesiac.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú