Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa portálu SpaceWeather  je dnes šanca, že našu planétu zasiahne slnečná búrka triedy G1. Ide teda iba o menšiu, respektíve slabšiu slnečnú búrku, ktorá by nemala mať žiadny výrazný vplyv na správne fungovanie satelitov alebo iných pozemských technológií. S určitosťou to však nevie nikto potvrdiť. Čo teda znamená takáto „búrka“ pre našu planét?

K slnečným erupciám a následným výronom koronálnej hmoty malo dôjsť už 2. januára 2021. Skutočnosť, že cesta na Zem trvala najmenej 4 dni (tie najrýchlejšie cestujú len 15 až 18 hodín), hovorí o pomalom cestovaní slnečných častíc – čím dlhšie trvá ich cesta, tým je ich dopad slabší.

NASA / GSFC / SDO

Ako píše portál Express, očakáva sa, že slnečné vetry prúdiace zo Slnka spôsobia dnes poruchy v magnetosfére planéty. Táto porucha by mohla spustiť slabú geomagnetickú búrku, ktorá bude mať len minimálny vplyv na satelity alebo energetické siete.

Podľa dostupných informácií došlo až k dvom výronom koronálnej hmoty, pričom prvá z nich sa mala objaviť už 1. januára 2021. Druhá erupcia však bola o niečo silnejšia, a tak koronálna hmota z druhej erupcie na svojej ceste obehla častice z prvej erupcie.

Častice sa tiež spojili so slnečnými vetrami prúdiacimi z koronálnej diery (oblasť slnečnej koróny s výnimočne nízkou hustotou a teplotou) pozorovanej v slnečnej koróne.

NSO/AURA/NSF

Vznik výronu koronálnej hmoty

Samotný výron koronálnej hmoty predstavuje uvoľnenie veľkého množstva materiálu zo slnečnej koróny do okolitého priestoru. Celý dej úzko súvisí so slnečnými erupciami, ktoré svojou silou dokážu vyvrhnúť hmotu v podobe plazmy.

Pokiaľ tieto slnečné častice na svojej ceste zasiahnu Zem, väčšina z nich sa zachytí v magnetickom poli Zeme. Častice, ktoré dokážu preniknúť cez zemskú magnetosféru následne spôsobujú geomagnetické búrky.

Samotné slnečné alebo geomagnetické búrky sú zoradené na stupnici od G1 (malá) do G5 (extrémna), pričom tie malé môžu spôsobiť chabé kolísanie energetickej siete, prípadne mierne ovplyvniť prevádzku satelitov. O geomagnetických búrkach je tiež známe, že v polárnych oblastiach môžu vytvoriť polárnu žiaru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú