Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svet čaká doteraz najdlhšie čiastočné lunárne zatmenie v tomto storočí, informuje NASA. Dočkáme sa ho už o pár týždňov, avšak jeho pozorovanie nie je vôbec jednoduché.

Je nutné trochu cestovať

Ako píše Insider, k lunárnemu zatmeniu dôjde 19. novembra a svoj vrchol dosiahne po 9 hodine rannej nášho času. Celkovo potrvá až 3 hodiny, 28 minút a 23 sekúnd, čo je najviac zo všetkých čiastočných zatmení v 21. storočí – Zem zatieni až 97 % viditeľného povrchu Mesiaca.

Má to však jeden háčik, z nášho územia toto divadlo neuvidíme. Najbližšie územie, z ktorého je možné pri troche šťastia aspoň čiastočne toto divadlo pozorovať, je Česká republika. Aj v tomto prípade však ide len o skutočne krátke pozorovanie.

archangel808892/freepik

Pre pravý zážitok je potrebné ísť ďalej na západ. Slušnejší výhľad sa naskytne časti Portugalska, západnému sektoru Španielska a celým Britským ostrovom. Pre ideálne podmienky je však nutné ísť oveľa ďalej.

USA, Kanada, ľadová Kamčatka

Ak sa totiž pozorovateľovi podarí so šťastím, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu, dostať ešte ďalej, naskytne sa mu výborná príležitosť na pozorovanie. Celú udalosť je totiž možné pozorovať najmä z územia Spojených štátov, Kanady a východného Ruska, teda z Kamčatky a Čukotky.

Samozrejme nejde o posledné zaujímavé lunárne zatmenie. Len počas zvyšku storočia NASA predpovedá ešte ďalších 179, pričom k prvému dôjde už 16. mája budúceho roku a pôjde o úplne zatmenie.

NASA

Najdlhšie úplne lunárne zatmenie pritom už máme v tomto storočí za sebou. Tento novembrový spln je tiež známy ako „bobrí Mesiac“, pretože v minulosti značil čas, v ktorom je potrebné začať nastavovať pasce na bobrov. Prezýva sa zároveň „ľadový Mesiac“, keďže chvíľu po ňom prichádza zima.

Ako to funguje?

Na rozdiel od úplného zatmenia sa čiastočné nenazýva „krvavý Mesiac“. Pri úplnom zatmení Mesiaca totiž naberie krvavo červenú farbu, čo sa síce môže stať aj pri čiastočnom zatmení, avšak väčša oveľa menej či vôbec.

archangel808892/freepik

Ikonické farby Mesiac získava vtedy, keď nastane refrakcia slnečného svetle v zemskej atmosfére a toto svetlo následne dopadne na Mesiac, vysvetľuje Inverse. Zatmenie Mesiaca žiadny zásadný vplyv na Zem nemá, avšak zatmenie Slnka dokáže znížiť teploty až o 3 °C a spomaliť vietor o takmer jeden meter za sekundu, píšu vedci v štúdii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú