Prechod ľudstva na obnoviteľné zdroje so sebou prináša niekoľko vážnych výziev, ktoré stoja pred inžiniermi a vedcami a ktoré je nutné čo najskôr splniť.

Tieto problémy sa do značnej miery týkajú práve ukladania energie, ktorá je v rámci obnoviteľnej a zelenej energetiky získavaná z nepravidelných zdrojov, ako sú fotovoltické panely či veterné turbíny.

V prípade týchto zdrojov sú najznámejšími a do značnej miery aj najefektívnejšími úložiskami energie batérie, teda elektrické akumulátory, ktoré dokážu poňať veľké množstvo energie v celkom malom priestore a následne poskytnúť vysoký výkon, pričom poskytujú aj slušnú životnosť. Niekoľko nevýhod však túto technológiu komplikuje a aj keď sa ich experti snažia riešiť, ľudstvo má k dispozícii alternatívy, píše EPA.

Obrovská flexibilita

Miera využívania elektrických batérií je čiastočne zapríčinená práve ich nesmiernou flexibilitou. Je možné ich produkovať v rôznych veľkostiach, sú vyrábané masovo a poskytujú vysokú energetickú hustotu. Rôzne ďalšie formy energetických úložísk prinášajú svoje vlastné výhody, pasujú sa však s rôznymi nedostatkami – vodnú elektráreň napríklad nie je možné efektívne vybudovať kdekoľvek.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP