Zatiaľ posledná epizóda Game of Thrones priniesla veľkolepú bitku o Zimohrad, z ktorej si však väčšina divákov odniesla len hundranie a nespokojnosť. Malo ísť o veľkolepý zážitok, no väčšina záberov z bojiska bolo natoľko tmavých, že sa len ťažko dal rozoznať priebeh. 

Ak sa ti tieto scény zdali príliš tmavé, tak ver, že nie si jediný. Sociálne siete sú zaplavené silnou kritikou, ktorá smeruje priamo k tvorcom seriálu. Podľa nich však všetko bolo v najlepšom poriadku a chyba je v nastavení tvojho televízora a v tom, že HBO znižuje bitrate – informuje The Verge.

Nie je dôležité zachytiť všetko

Fanúšikovia seriálu čakali osem sérií na to, aby mohli vidieť tento boj. Živí vs. mŕtvi, svetlo vs. tma. Cieľom tvorcov bolo priniesť ten najlepší zážitok, no v konečnom výsledku sa diváci viac sústredili na rozoznávanie deja. Podľa kamerama Fabiana Wagnera bolo rozhodnutie natáčať epizódu v tme jasne dané a iný pohľad na to by bol zlý. Podľa neho nie je dôležité zachytiť každý detail, ale nechať sa vtiahnuť do deja a emócií.

Za zlé svetelné podmienky podľa neho stojí aj fakt, že diváci majú zle nastavený obraz na televízore. Veľa ľudí ich nevie správne naladiť a nepomáha tomu ani HBO, ktoré schválne znižuje bitrate, aby si epizódu mohli pozrieť aj tí, ktorí doma nemajú vysokorýchlostný internet. Nehovoriac o tom, že ak si niekto epizódu pozrel z neoficiálneho zdroja, tak tam je tá kvalita ešte oveľa nižšia.

Je to show, ktorú musíš vidieť v kine

Wagner ďalej dodáva, že seriál bol točený tak, aby ponúkol čo najsilnejší zážitok v kine, kde je obraz premietaný na veľké plátno a v úplnej tme. Problémom je však to, že drvivá väčšina divákov sleduje nové epizódy na oveľa menších obrazovkách. Natáčanie navyše prebieha pomocou kamier s 8K rozlíšením, ktoré majú veľkú citlivosť. Premietanie však prebieha v nižšom rozlíšení, takže sa nemusí dosiahnuť úplná úroveň detailov.

game of thrones tmavá scéna
moviestillsdb.com

Na záver pre Wired kameraman dodáva, že množstvo kritiky je adekvátne dosahu seriálu. Ten sledujú milióny ľudí po celom svete a ľudia jednoducho vždy hľadajú niečo, o čom by mohli rozprávať, a tak to má byť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom