Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inžinieri spoločnosti Vesta sa snažia v experimente znížiť kyslosť oceánov, čo by malo pomôcť v boji proti klimatickým zmenám. V rámci 2 roky trvajúceho experimentu odohrávajúceho sa na pobreží Spojených štátov vymysleli spôsob, ako pomocou minerálov prinútiť oceán pohltiť omnoho viac oxidu uhličitého. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Oceány a CO2

Vesta je jednou zo spoločností, ktorá sa zaoberá netradičnými prístupmi odstraňovania uhlíku z atmosféry. Koncentrácia oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére Zeme je pomerne rovnomerne rozložená v celej atmosfére, ak sa berie jednotka ppm, teda objemové častice CO2 na milión objemových častíc vzduchu. „Prirodzený ročný kolobeh uhlíka medzi atmosférou a biosférou je asi 210 miliárd ton,“ uviedol pre TASR klimatológ Milan Lapin.

Pixabay / Freepik

Celkové ľudské emisie (napríklad z fosílnych palív a odlesňovania) predstavujú podľa Lapina teraz asi 11 miliárd ton, čo je v prepočítaní na oxid uhličitý asi 40 miliárd ton. Značná časť z CO2, ktorý vypustí človek, pohltí oceán. Zvyšok zostáva v atmosfére 50 až 200 rokov. Vzhľadom na to, že oceány pokrývajú až 70 % planéty a zachytávajú viac než štvrtinu skleníkových plynov vypustených každý rok, mnoho projektov a investorov sa nazdáva, že riešením klimatickej krízy by mohli byť práve oceány.

Aj z tohto dôvodu zahájila svoj projekt spoločnosť Vesta, ktorá v júli minulého roka pomocou dobrovoľníkov naniesla na pláž vzdialenú zhruba 2 hodiny od New Yorku 400 metrov kubických minerálu nazývaného olivín. Ten následne nechala prirodzene sa rozšíriť do blízkeho oceánu.

V minulosti iný tím vedcov študovaním zŕn olivínu pochádzajúceho z Mesiaca potvrdil, že vodík sa na povrch Mesiaca dokáže dostať aj prostredníctvom slnečného vetra. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Revolučný projekt

Nová inovatívna metóda v boji proti globálnemu otepľovaniu prináša nádej na obmedzenie kyslosti oceánov a zníženie emisií CO2 v atmosfére. Stratégia spočíva v urýchlení prirodzeného geochemického procesu zvaného zvetrávanie, ktorý pomáha regulovať teplotu planéty.

Pixabay

Výskumníci zo spoločnosti Vesta pod vedením Grace Andrewsovej, úspešne realizovali pilotný projekt, ktorý potvrdzuje správnosť tejto stratégie. Prvotné monitorovanie vzoriek morskej vody ukázalo, že použitie olivínu vedie k zvýšeniu zásaditosti oceánov a nespôsobuje hromadenie ťažkých kovov v morských ekosystémoch, vrátanie tiel bezstavovcov.

Táto revolučná technika umožňuje presun oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry do hlbokého oceánu a nakoniec do zemskej kôry. Ak sa proces zvetrávania zrýchli, je teoreticky možné odčerpať väčšie množstvo CO2 z atmosféry a tým pomôcť obmedziť globálne otepľovanie.

Hoci pilotný projekt zrejme nezmení klímu v krátkodobom horizonte, poskytuje nádej na dlhodobé riešenie problému globálneho otepľovania. Ďalšie výskumy a testy budú potrebné na preskúmanie účinnosti a bezpečnosti tejto stratégie na väčšej ploche oceánu. Spoločnosť totiž odhaduje, že na odstránenie 1 tony CO2 z atmosféry bude potrebných približne 1,4 tony olivínu. Ak by bol teda projekt realizovaný vo veľkom, bolo by potrebné ťažiť olivín vo veľkom, čo by si tiež vyžiadalo svoju daň.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú