Elektrifikácia sa v priebehu posledných mesiacov stala „mantrou“ takmer všetkých veľkých automobiliek, ktoré si stanovili ambiciózne ciele a plány, ktoré v najbližších rokoch významne premenia svet automobilov. K procesu elektrifikácie sa postupne pridávajú aj výrobcovia športových automobilov, pričom svoju „cestu“ k nízkoemisnej budúcnosti najnovšie predstavuje aj Lamborghini, informuje CNBC.

Talianska automobilka, ktorá je súčasťou koncernu Volkswagen, dnes predstavila svoju stratégiu k environmentálnej udržateľnosti. V nasledujúcom desaťročí tak dôjde k postupnému prechodu na výrobu hybridných modelov pred uvedením plne elektrického vozidla na trh do roku 2030.

Tri fázy, elektromobil až koncom desaťročia

Plán Lamborghini pozostáva z troch fáz – v prvej z nich, pre roky 2021 a 2022, sa automobilka bude ďalej zameriavať na zdokonalovanie svojich „spaľovákov“ s dvoma novými automobilmi modelovej rady V12, ktoré budú predstavené tento rok.

Druhá fáza bude odrážať „hybridný prechod“, ktorý bude prebiehať do roku 2024. V roku 2023 plánuje Lamborghini uviesť na trh svoj prvý sériovo vyrábaný automobil s hybridným pohonom a do konca roku 2024 bude celý rad jej modelov elektrifikovaný.

NEPREHLIADNI
Elektronabíjačky v stĺpoch verejného osvetlenia budú ďalší slovenský hit. V ktorých mestách sú a za koľko nabijú e-autá?

Automobilka sa okrem iného zameria aj na vývoj nových odľahčených materiálov z uhlíkových vlákien, ktorým dáva zásadný význam pri kompenzácii zvýšenej hmotnosti v dôsledku elektrifikácie a ťažkých batérií. Interným cieľom spoločnosti je znížiť emisie CO2 o 50 % do začiatku roka 2025.

V tretej a zároveň finálnej fáze procesu elektrifikácie predstaví automobilka svoj prvý elektromobil. Časový horizont tejto fázy je od roku 2025 do roku 2030, pričom Lamborghini chce po tomto debute priniesť celkovo až 4 elektrické vozidlá. Do elektrifikácie plánuje v najbližších 4 rokoch investovať viac ako 1,5 miliardy eur, čo predstavuje najväčšiu investíciu automobilky v histórii.

Prečítaj si tiež
Alza začala predávať elektromobily, ich základ tvorí aj socialistická legenda. Cenou a parametrami však nepríjemne prekvapia

Prvý elektromobil až po roku 2025 však znie dokonca menej ambiciózne, než plány konkurenčného Ferrari, ktoré sa dlhé roky radilo medzi odporcov elektrického pohonu. Talianska značka totiž plánuje po odklade predstaviť svoje prvé elektrické vozidlo v roku 2025.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom