Americká spoločnosť IVO prichádza s inovatívnou a potenciálne revolučnou technológiou pre satelity na obežnej dráhe, informuje portál Interesting Engineering. Jedinečný systém sa má dostať do vesmíru už čoskoro a to v rámci misie Transporter-8, ktorú vykoná spoločnosť SpaceX pomocou jednej z najpoužívanejších rakiet – Falcon 9.

Neporovnateľná efektivita

Spoločnosť IVO bola založená v roku 2017 a jedná sa tak o pomerne mladú firmu, ktorá sa však zaoberá intenzívnym vývojom a pôvodne pracovala len na bezdrôtovom prenose elektrickej energie. Táto technológia je známa ako CBAT a operátorom umožňuje zmenšiť batérie až o 50 %. Ak sa ale podarí overiť funkciu novej technológie pre satelity a vesmírne sondy, pôjde o oveľa dôležitejšiu inováciu.

Technológia dostala názov Quantum Drive, teda doslova kvantový pohon a jedná sa o vôbec prvý vesmírny pohon poháňaný výlučne elektrickou energiou. Čo je však ešte zaujímavejšie je efektivita, ktorú táto metóda dosahuje. Z jediného wattu energie má dokázať vyvinúť ťah až 52 mN, pričom klasický iónový pohon dosahuje pri zemských satelitoch len do 250 mN a potrebuje na to niekoľko kW energie.

Pohon spoločnosti IVO je navyše aj nesmierne ľahký a s hmotnosťou 300 gramov sa mu, vzhľadom na kapacitu ťahu, nič nevyrovná. Ak sa test skutočne podarí, ľudstvo môže očakávať budúcnosť satelitov, ktoré nepotrebujú žiadne palivo.

Nie je navyše vylúčené, že bude táto technológia v budúcnosti použitá aj v oveľa väčšej mierke na medziplanetárny transport, čím eliminuje potrebu paliva a jeho prečerpávania vo vesmíre.

Nedostatok detailov

Spoločnosť IVO síce nazvala túto technológiu Quantum Drive, avšak kvôli nedostatku detailov nie je jasné, či skutočne využíva niektorý z procesov kvantovej mechaniky. Ako spomína Military & Aerospace Electronics, IVO má využívať takzvanú kvantizovanú zotrvačnosť, ktorú považovala väčšina vedcov ešte donedávna za teoretickú a nepotvrdenú.

Zdanlivo neobmedzené možnosti

Táto technológia znie až príliš dobre na to, aby skutočne fungovala. Firma však tvrdí, že už jej zariadenie prešlo vákuovými testami a rozhodujúcim bude test vo vesmíre, ktorý prebehne vďaka satelitu Rogue. Ak sa predpovedané schopnosti skutočne potvrdia, ľudstvo môže konštruovať doteraz nevídané satelity a posielať aj tie najmenšie z nich prakticky kamkoľvek v slnečnej sústave.

NASA

Znie to ako sci-fi a IVO sľubuje nielen zbavenie sa paliva, ale tiež vyššiu životnosť a dramatické zníženie nákladov.

„Malá veľkosť a veľké kapacity Quantum Drive nám umožňujú vyvinúť nesmierne efektívne, ľahké, obratné, nezávislé od paliva a predovšetkým nákladovo výhodné satelity,“ vysvetľuje Brent Abbott zo spoločnosti Rogue Systems, ktorá otestuje tento pohon na svojom satelite.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú