Milovníci vesmírnych divadiel sa budúci mesiac môžu tešiť na dve výnimočné úkazy. V októbri nastane jedna z najočakávanejších astronomických udalostí, zatmenie Slnka a tiež čiastočné zatmenie Mesiaca. Slováci však uvidia len jedno z nich. Pozorovať ho budú môcť aj obyvatelia Mexika, Hondurasu, Nikaraguy, Panamy, Kolumbie a Brazílie, uvádza BBC.

Zatmenie Slnka nastane 14. októbra 2023. Pôjde ale o prstencové zatmenie Slnka, ktoré je prezývané ako „Ohnivý kruh“. Vesmírne divadlo uvidia milióny ľudí, zlou správou je, že pre obyvateľov Európy nebude viditeľné.

Väčšie šťastie majú obyvatelia USA, konkrétne štátov Texas, Nové Mexiko, Utah, Nevada a Oregon, ktorí uvidia, ako Mesiac zakryje takmer 91 % disku Slnka. Obyvatelia ostatných štátov USA uvidia len čiastočné zatmenia.

Zúfať nemusia ani Slováci, pretože zatmenie Slnka sa bude dať pozorovať online. Timeanddate.com bude celú udalosť vysielať naživo na YouTube. Očakáva sa, že tak učiní aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Slováci budú môcť vlastnými očami vidieť toto vesmírne divadlo až o niekoľko rokov, konkrétne to vychádza na 29. marca 2025. Avšak v tomto termíne to v Európe nebude úplné zatmenie Slnka.

Na Slovensku bolo úplné zatmenie Slnka viditeľné len 8. júla 1842 a najbližšie bude na našom území až 7. októbra 2135.

Čiastočné zatmenie Mesiaca uvidíme aj na Slovensku

V októbri pôjde len o malé čiastočné zatmenie, čo znamená, že uvidíme len relatívne úzku časť Mesiaca stmavnúť. Stmavnutie je spôsobené zemským tieňom prechádzajúcim cez jeho povrch.

„Najväčšia magnitúda zatmenia bude 12,2 % a len 6 % povrchu Mesiaca bude počas najväčšieho zatmenia pokrytých mesačnou umbrou (tieňom),“ uvádza BBC.

Dobrou správou je, že jesenné zatmenie Mesiaca nastane večer a bude ho sprevádzať planéta Jupiter na nočnej oblohe, čo predstavuje skvelú príležitosť na pozorovanie aj fotografovanie týchto úkazov.

Počas zatmenia Mesiaca bude zároveň aj mesiac v splne. Októbrový spln sa zvykne prezývať aj Lovecký mesiac.

Podľa Farmárovho almanachu si októbrový vyslúžil svoje meno podľa obdobia jesenného lovu. Mesiac mal signalizovať poľovníkom, že nastal čas loviť pred nadchádzajúcou zimnou sezónou. Nasleduje po splne, ktorý sa prezýva ako Úrodný Mesiac, ktorý našim predkom poskytoval svetlo pri zbere úrody.

Lovecký Mesiac zas upozorňoval, že je čas na lovenie zveri, ktorej mäso bolo skladované na dlhú zimu. Lovenú zver bolo lepšie vidieť vďaka prázdnym poliam, na ktorých sa počas toho úrodného pozbierala úroda.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú