Železnice Slovenskej republiky môžno prídu o dodávky elektrickej energie. Zmluvný dodávateľ energií pre ŽSR, spoločnosť A.En Slovensko, im aktuálne nevie dodávať prúd v zmluvne dohodnutých cenových požiadavkách z tendra.

A.En preto upozornila ŽSR, že ich môže odpojiť od elektrickej energie, pretože elektrinu za žiadanú cenu nemá odkiaľ kúpiť, informuje Denník E. Ministerstvo dopravy zatiaľ hovorí, že má situáciu s pohonom elektrických rušňov u nás pod kontrolou.

Dodávateľ železnice a ministerstvo prvýkrát na problém upozornil už v decembri 2021, kedy chcel v novouzavretej zmluve navýšiť cenu v porovnaní s tendrom.

Prebiehajú rokovania

Dátum odstúpenia od zmluvy a teda vypnutie dodávok elektriny bolo naplánované už na 18. marca 2022, stále však prebiehajú rokovania. Viac informácií má spoločnosť poskytnúť tento týždeň.

Ivan Rudolf, riaditeľ odboru komunikácie ministerstva dopravy, hovorí: „Chceme ubezpečiť verejnosť, že štát využije všetky nástroje, ktoré má k dispozícii na to, aby nebol ohrozený chod kľúčovej infraštruktúry štátu.“ Tá sa týka nielen osobnej, ale aj nákladnej prepravy. ŽSR totiž prevádzkujú samotnú železničnú infraštruktúru na našom území, ktorú využívajú aj známejšie osobné vlaky ZSSK, nákladné vlaky a další súkromní dopravcovia.

„Intenzívne riešime túto situáciu spolu so ŽSR. Táto situácia vznikla v dôsledku ruskej vojenskej intervencie na Ukrajine,” povedal Martin Benko, riaditeľ A.En.

Ceny sú 10-násobné, prerobili by milióny

V kľúčovej zmluve sa uvádza, že cenu dodávateľ ceny elektriny nezmení ani kvôli pohybom energií na burze. Pri uzatváraní dohody v novembri 2021 bola referenčná cena elektriny 136 eur za megawatthodinu (MWh). Tá ale teraz vzrástla na 162 eur pri zmluvách uzatvorených na rok a až 250 eur pri štvrťročných kontraktoch, vyrátava Denník E. Firma hovorí, že by prerobili milióny eur.

Do problémov sa však pravdepodobne dostala sama tým, že elektrinu, ktorú sa železniciam zaviazala dodávať, na trhoch nenakúpila včas za vtedy aktuálne ceny.

A.En teraz konštatuje, že elektrina sa na európskej burze EEX na ďalšie štvrťroky 2022 už ani nedá kúpiť. Cenové ponuky si preto vypýtali aj od ZSE, SSE, VSE a SPP. Väčšina odpovedala, že napriek tomu, že zásoby elektriny ešte majú, uprednostňujú svojich zákazníkov a na tento rok majú individuálnu cenotvorbu.

Veľké energetické spoločnosti neposkytujú pevné ceny, iba variabilné, ktoré sa menia každý deň. Kvôli vojne sú ceny v dlhodobom priemere desaťnásobné. Ministerstvo však firme môže nariadiť cenu vo všeobecnom hospodárskom záujme. V krajnom prípade by AEN ukončila činnosť a dodávateľom poslednej inštancie by sa pravdepodobne stala ZSE.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú