Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čínsky Huawei si v posledných mesiacoch prešiel kritickým obdobím, ktoré spôsobili zákazy USA. Kvôli reštrikciám administratívy Donalda Trumpa prišla spoločnosť o dôležitých partnerov, ktorým teraz musia byť na obchodovanie udelené licencie. Podľa zakladateľa Huawei, Rena Zhengfeia, sa firma chystá prekonať zákazy štátov a zamestnanci sa majú pripraviť na „bojový režim“, informoval TechRadar.

Spojené štáty už dlhý čas obviňujú Huawei z toho, že jeho produkty predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť a údajne mala firma spolupracovať aj s čínskou vládou. Obvinenia sa však nikdy nepotvrdili, USA nepriniesli relevantné dôkazy a čínsky gigant takéto tvrdenia odmieta. Napriek tomu sa Huawei ocitol pred pár mesiacmi na čiernej listine, čo mu spôsobilo vážne problémy pri budovaní biznisu.

Huawei čakajú ťažké, no veľmi dôležité časy

Už pár mesiacov tak spoločnosť funguje aj na základe licencií pre americké firmy, ktoré môžu po povolení americkej vlády s Huawei obchodovať. Len pred pár dňami pritom americká vláda schválila ďalšie 3-mesačné obdobie v prospech tejto čínskej spoločnosti a firiem v USA, ktoré s ňou obchodujú. Na ďalších niekoľko desiatok dní si tak Huawei mohol vydýchnuť, no stále nie je nič zažehnané. Ren Zhengfei totiž vo vyjadrení pripravuje zamestnancov spoločnosti na ťažké obdobie, ktoré prinesie veľa zmien.

Nenechaj si ujsť
Ideálny smartfón s HarmonyOS? Huawei má eso v rukáve, s ktorým môže konkurencii vytrieť zrak

Pracovníkom tak oznámil, že sa majú pripraviť na „bojový režim“ a pokiaľ chcú, aby firma prosperovala a oni v nej zotrvali, musia sa podľa jeho slov držať motta „live or die“, teda „ži alebo zomri“, čo Ren Zhengfei napísal v odkaze zamestnancom, informoval Reuters. Huawei tieto slová potvrdil. Spoločnosť je tŕňom v oku americkej vlády už niekoľko rokov, no situácia sa výrazne zhoršila až v posledných mesiacoch. Napriek reštrikciám sa firme podarilo zaznamenať 23 %-né zvýšenie zisku v posledných kvartálnych výsledkoch.

Budúcnosť je stále nejasná

To však Huawei vníma skôr ako empatiu zo strany domácich zákazníkov, ktorí v Číne uprednostnili jeho produkty. Zakladateľ spoločnosti ale vyjadril obavy z celoročných výsledkov, ktoré nemusia byť vôbec pozitívne. To sa bude Huawei snažiť vyriešiť zvýšením produkcie, strategickými investíciami, vrátane nákupov nových výrobných zariadení alebo prepúšťaním na správnych miestach a už o pár rokov má vďaka týmto zmenám prísť ako znovuzrodený, informuje Android Headlines.

Ostáva tak len veriť slovám zakladateľa tejto spoločnosti, ktorá sa v priebehu rokov vypracovala z neznámeho výrobcu „lacných čínskych smartfónov“ na jedného z najväčších producentov v tomto segmente a veľkého hráča v mnohých ďalších oblastiach. Huawei však napriek tomu musí čeliť kritickej situácii, ktorú mu môžu pomôcť vyriešiť razantné zmeny a rozhodnutia. Pokiaľ sa bude naďalej sústrediť na svoj biznis a bude vylepšovať produkty a služby, je možné, že jeho rast nemusí zastaviť ani vláda Spojených štátov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú