Akčný plán rozvoja elektromobility sa snaží podporiť ekologické vozidlá rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj návrh, na základe ktorého by mali staršie naftové autá zakázaný vstup do niektorých mestských častí. Na tému upozornil portál TVnoviny.sk.

Návrh akčného plánu pre rozvoj elektromobility by sa mohol dostať do parlamentu už začiatkom budúceho roka a jedným z mnohých bodov je aj zákaz vjazdu neekologických vozidiel do centier miest podobne, ako to funguje už niekoľko rokov v Nemecku.

Porovnávame sa s neporovnateľným

Problém je v tom, že slovenská ekonomika na tom nie je ani z ďaleka tak dobre, ako tá nemecká. Na Slovensku oveľa častejšie jazdia aj 20-ročné autá, ktoré rozhodne nespĺňajú najnovšie emisné normy podľa štandardov Európskej únie.

Flickr

Podľa návrhu by majitelia takýchto áut museli vozidlá odparkovať pred bránami alebo samotným centrom mesta a ďalej do centra sa presúvať hromadnou dopravou. Dobrou správou je, že priamo štát nechce niečo takéto nariadiť, respektíve zakázať. Ak by návrh prešiel, samosprávy budú môcť samé rozhodnúť, či vstup do miest naftovým autám zakážu, alebo nie.

Názory sú rôzne

Názory odborníkov aj laickej verejnosti sú rôzne. Jedni takýto návrh podporujú, podľa iných nemá žiaden zmysel. Niektorí by dokonca vylúčili osobnú dopravu v centre mesta úplne. V jednom sa však zhodujú. Takéto nariadenie sa určite nedá zaviesť okamžite, nakoľko aktuálne máme na cestách ešte veľa starých naftových áut.

Unsplash/sippakorn yamkasikorn/CHUTTERSNAP/pngtree (Úprava redakcie)

Elektromobilita u nás nie je ani zďaleka na takej úrovni ako vo vyspelých západných krajinách. Práve z týchto krajín k nám väčšinou prúdia autá z druhej ruky a keď sa dnes Nemci vo veľkom zbavujú spaľovákov a vymieňajú ich za elektromobily, táto vlna jazdeniek príde čoskoro k nám, takže na väčší rozmach elektromobility u nás si zrejme ešte počkáme.

Niektorí odborníci sa pred zavedením takéhoto zákona dožadujú vypracovania analýz, ktoré by skutočne odhalili, ako veľmi škodia dieselové autá životnému prostrediu a či je to viac, ako niektoré benzínové vozidlá.

Porovnávaniu moderných vozidiel sa však už venuje organizácia Green NCAP, ktorá sleduje nie len emisie pri prevádzke vozidla, ale aj emisie vyprodukované pri výrobe. Jedno je však isté, elektromobil nevypúšťa žiadne lokálne emisie, takže v tomto smere je jednoznačne čistejší ako akýkoľvek nový spaľovák.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP