Nemecký minister dopravy Volker Wissing sa svojimi čerstvými vyjadreniami postaral o poriadny rozruch. Lídrom koaličných strán vo štvrtok zaslal list, v ktorom hovorí, že na splnenie kvót klimatických cieľov budú musieť byť prijaté drastické opatrenia ako napríklad celoplošný zákaz jazdy autom počas víkendov, informuje Telegraph.

Chcel vyvinúť tlak, sám sa stal terčom kritiky

Emisie skleníkových plynov najväčšej ekonomiky Európy klesli v roku 2023 na najnižšiu úroveň za posledných 70 rokov, avšak sektor dopravy svoje klimatické ciele opakovane nedosahuje. Podľa platného zákona o ochrane klímy musí ministerstvo, ktoré kvóty nespĺňa, predstaviť efektívny plán na nápravu.

Ministerstvo dopravy už má pripravenú reformu, tá však naráža na nejednotnosť vlády. O zavedení zmien sa rokuje už niekoľko mesiacov, Wissing preto zaslal vláde list, v ktorom hovorí, že ak vláda reformy urýchlene neschváli, jeho rezort sa bude musieť uchýliť k radikálnym krokom.

DS Automobiles

Zodpovedajúce zníženie by bolo možné len prostredníctvom reštriktívnych opatrení, ktoré sú ťažko komunikovateľné s populáciou, ako sú celoštátne a neobmedzené zákazy jazdy v soboty a nedele,“ napísal Wissing vo štvrtok v liste lídrom parlamentných skupín koalície.

Wissing vysvetlil, že listom chcel na koalíciu vyvinúť tlak, čo sa však nestretlo s veľkým pochopením. Jeho plán totiž vystrašil milióny vodičov a od partnerov, environmentálnych skupín i opozície si vyslúžil kritiku za šírenie poplašných správ a strachu.

Minister dopravy si vyslúžil kritiku aj za to, že jeho nezodpovedné vyhlásenie prichádza v čase klesajúcej popularity zelenej politiky, ktorú nemecká vláda vo veľkom pretláča.

Je nepravdepodobné, že by rezort dopravy k drastickým opatreniam v snahe dosiahnuť klimatické ciele skutočne pristúpil. Omnoho priechodnejším riešením sa zdá byť chystaná novela zákona, podľa ktorej sa dosahovanie klimatických kvót nebude vyhodnocovať individuálne podľa jednotlivých sektorov, ale dohromady ako celok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú