Tesla Model S Plaid si dlho držala status najlepšie zrýchľujúceho sériovo vyrábaného auta. Potom však prišiel Rimac s Neverou a Teslu zosadil z trónu. Rimac Nevera je ale z úplne inej kategórie áut než Model S, a navyše aj z cenovej. Do sveta rýchlych elektrických sedanov však vstúpil ďalší „cenovo dostupný“ hráč. Automobilka Lucid Motors predstavila svoj najvýkonnejší model Lucid Air Sapphire, píše Electrek.

Elektromobil Lucid Air je na trhu dostupný v niekoľkých verziách a mnohé z nich disponujú výkonom cez 1 000 koní. To najlepšie v podaní automobilky Lucid nás ale ešte iba čaká, verzia Sapphire príde na trh až budúci rok.

Stovka pod dve sekundy

Lucid Air je stelesnením luxusu, pohodlnej jazdy a ohromného výkonu. Najmä výkon je dominantnou stránkou verzie Sapphire. Nová trojmotorová verzia produkuje až 1 200 konských síl. Vďaka tomu zrýchli tento luxusný rodinný sedan z 0 na 100 km/h pod dve sekundy.

Štvrť míle zvládne za pod 9 sekúnd a maximálna rýchlosť by mala presahovať 320 km/h. Lucid chce týmto modelom predefinovať to, čo dokáže rodinný sedan.

Air Sapphire však nie je len o rýchlosti. Automobilka upravila aj technické spracovanie. Zadná dvojmotorová náprava má špeciálne redukčné jednotky a ako píše The Verge, auto vďaka tomu dokáže aplikovať krútiaci moment na každé koleso zvlášť aj v opačných smeroch.

Lucid Motors

Systém tiež umožňuje nastaviť rekuperačné brzdenie na každé koleso zvlášť, čo prispieva k presnejšiemu zatáčaniu. Pri takto výkonnom aute sú samozrejmosťou aj špičkové brzdy, v prípade Air Sapphire tu máme karbón-keramické kotúče. Oproti štandardným verziám sa vylepšení dočkalo aj odpruženie, pribudli výkyvné tyče a zmenami prešiel aj systém ABS.

Lucid Motors

Auto je v základe obuté na 20″ diskoch vpredu a 21″ kolesách vzadu s pneumatikami Michelin PS4S a štandardne sa bude dodávať s aerodynamickými krytkami na disky, ktoré zlepšia dojazd pri bežnej jazde.

Unikátny exteriér aj zmeny v interiéri

Najvýkonnejšia verzia sa bude dodávať v špeciálnom farebnom prevedení Sapphire blue. V interiéri sa nachádzajú nové športové sedadlá, prístrojovku zdobí tmavá dyha a na strope či volante sa nachádza čierna alcantara.

Lucid Motors

Luxus však pochopiteľne niečo stojí, no vzhľadom na to, čo tento elektrický sedan ponúka, je jeho cena ešte relatívne nízka. Lucid Air Sapphire sa bude predávať za 248 000 €.

V porovnaní s Teslou Model S Plaid je to síce takmer dvojnásobná suma, no Lucid Air je rozhodne luxusnejší elektromobil a vo výbave Sapphire je aj o 200 koní výkonnejší, než zatiaľ najrýchlejšia Tesla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP