Životný proces väčšiny hviezd je dnes vedcom dobre známy a vo všetkých prípadoch končí ich zánikom, či už premenou na čiernou dieru, bieleho trpaslíka alebo rôzne iné objekty. Ako však upozorňuje portál ScienceAlert, podľa doterajších pozorovaní hviezd v centre našej galaxie sa niektoré z týchto objektov môžu udržať pri živote oveľa dlhšie, než sme si doteraz mysleli.

Vďačia temnej hmote

Hviezdy v centre našej galaxie totiž podľa pozorovaní astronómov ukazujú netradičné vlastnosti, ktoré môžu naznačovať, že ich namiesto fúzie klasickej hmoty poháňa temná hmota. V porovnaní s inými hviezdami môžu byť práve vďaka tejto hypotetickej hmote, ktorá drží pohromade galaxie, prastaré a schopné dožiť sa oveľa vyššieho veku.

Na túto teóriu sa vedci pozreli pomocou simulácií a špičkových modelov, pričom prišli na to, že by mala v galaktickom centre existovať nová trieda ťažkých hviezd. V nich prebieha okrem fúzie aj anihilácia temnej hmoty a antihmoty, ktorých majú k dispozícii takmer nekonečnú zásobu. Vďaka tomu majú byť tieto hviezdy prakticky nesmrteľné – aspoň v porovnaní s obyčajnými hviezdami.

J. Wang, S. Bose/CfA

Ich životnosť môže byť vďaka tomu až 100-násobná, keďže práve v tejto oblasti galaxie by mala byť koncentrácia temnej hmoty najvyššia a to natoľko, že fúziu vo hviezdnych jadrách takmer nahrádza. V okolí gigantickej čiernej diery uprostred našej galaxie astronómovia identifikovali hneď niekoľko rôznych problémov naznačujúcich, že tam čosi funguje inak, než vo zvyšku galaxie.

Nemusí vôbec existovať

Kým iní sa snažia temnú hmotu nájsť, niektorí prichádzajú aj s teóriami, že vlastni ani neexistuje a že je vesmír dvakrát starší, ako si myslíme. Nová teória kombinuje hneď dva modely, podľa ktorých prírodné sily postupujúcim vekom kozmu slabnú a rovnako tak aj slabne svetlo urazenou vzdialenosťou.

Nesmierne komplikované pozorovania

Sledovanie tejto oblasti je ale, bohužiaľ, poriadne komplikované, zdĺhavé a vyžaduje tie najlepšie a najcitlivejšie zariadenia. Medzi nami a galaktickým jadrom je totiž ohromné množstvo hviezd a rôznych mračien, pričom aj samotné jadro je nesmierne jasné. Kombinácia oboch faktorov sťažuje prácu astronómov, ktorí sa snažia dozvedieť o útrobách Mliečnej cesty viac.

Nové hviezdy, ktorých existenciu táto štúdia naznačuje, by mali mať hmotnosť približne 5-násobnú v porovnaní s našim Slnkom a navyše vďaka temnej hmote „horia“ pri nižšej teplote. Napriek nižšej teploty ale vyžarujú podobné množstvo svetla ako hviezdy hlavnej sekvencie, objasňujú vedci v štúdii zverejnenej prostredníctvom serverov arXiv.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú