Do tla zhorená Tesla Model X na zamrznutom jazere vo Vermonte je už sama o sebe bizárom, no príbeh, ktorý sa za ňou skrýva, je ako z veľkej knihy. V jeho hlavnej úlohe je Michael A. Gonzalez, ktorý sa na elektromobiloch značky Tesla snažil zbohatnúť nelegálnym a pomerne sofistikovaným spôsobom, informoval portál Electrek.

Vrak Modelu X sa na zamrznutom jazere vo Vermonte objavil ešte vo februári 2019, polícia a úrady sa dopátrali k majiteľovi, ktorým bol spomínaný Gonzalez. S jeho Teslou sa údajne vybral na jazero chytať ryby, no počas pobytu sa malo vozidlo samovoľne vznietiť a následne do tla zhorelo.

Gonzalez sa celý incident pokúšal riešiť s poisťovňou, no v tomto smere neuspel, nakoľko sa nedostavil na pojednávanie týkajúce sa prešetrenia samotného incidentu. Na to, že sa nedostavil, mal pochopiteľne veľmi dobrý dôvod. Tesla Model X totiž nebola jeho, respektíve automobilke za ňu nezaplatil plnú sumu.

Sofistikovaný podvod, ktorý mu vychádzal

Za zhorenou Teslou sa ukrýva omnoho väčší a sofistikovanejší podvod. Gonzalez medzi rokmi 2018 a 2021 od spoločnosti Tesla nakúpil 5 elektromobilov v celkovej hodnote viac ako 500 000 €. Za vozidlá však zaplatil iba prvotný poplatok 2000 € a zvyšok peňazí „preniesol“ cez účty s nedostatkom finančných prostriedkov alebo cez iné fiktívne účty.

Zvyšná platba tak Tesle neprešla, no skôr, než si to automobilka všimla, udelila Gonazelozvi potvrdenie o právoplatnom vlastníctve elektromobilu. 32-ročný muž následne tieto autá predával rôznym autobazárom či súkromným osobám cez internet.

Štyri z piatich vozidiel sa mu podarilo predať, no vyššie spomínaný Model X bol nepredajný. Automobilka totiž zistila, že za vozidlo v čase jeho prebratia nezaplatil plnú sumu, a tak mu neudelila dokumenty potvrdzujúce vlastníctvo auta.

Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, pokým sa nerozbije

Ako uvádza portál Jalopnik, Model X, ktorý nemohol predať, sa preto rozhodol spáliť. Či sa Tesla na jazere zhorela jeho zapríčinením, alebo šlo skutočne o problém vozidla a vznietilo sa úplne samo, zatiaľ jasné nie je.

Pri triezvom uvažovaní však musí byť jasné, ku ktorej alternatíve sa prikláňa väčšina ľudí, ktorí tento prípad sledujú. Buď sa Gonzalez pokúšal takýmto spôsobom „zbaviť dôkazov“, alebo bol natoľko hlúpy, že z nepredajnej Tesly chcel aj tak vyžmýkať peniaze formou poistného podvodu.

Pravdou je, že ak by sa nezačalo vyšetrovanie záhadného vraku na zamrznutom jazere, na jeho zvyšné podvody by sa zrejme nikdy neprišlo. Svojimi činmi si poriadne zavaril a z väzenia sa nemusí dostať až do konca života, za každú nelegálne získanú Teslu môže získať až 10 rokov za mrežami, dohromady mu tak hrozí až 50-ročný trest odňatia slobody.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú