Po mesiacoch čakania konečne poznáme aj špecifikáciu PlayStation 5. Hlavný architekt konzoly, Mark Cerny, sa v live streame podelil o zopár zaujímavých čísel a detailne predstavil fungovanie i vývoj next-gen konzoly od Sony.

Hardvérová špecifikácia PlayStation 5 bola dnes konečne odhalená. V detailnom a vysoko technickom live-streame Marka Cerneho s názvom Road to PS5 bolo potvrdené, že o výkon konzoly sa postará 8 jadrový procesor Zen 2 s taktom 3,5 GHz (variabilná frekvencia). Čo sa týka grafického výkonu, PlayStation 5 budúcim majiteľom ponúkne výkon 10,25 teraflopov.

Grafika budúcej konzoly bude pozostávať z 36 výpočtových jednotiek s taktom 2,23 GHz (variabilná frekvencia). Už dávnejšie bolo avizované, že konzola na trh príde vybavená 16GB GDDR6 RAM s priepustnosťou 448 GB/s, čo Cerny vo svojej prezentácii potvrdil. Veľkú pozornosť vedúci vývojár venoval aj SSD disku, ktorým bude konzola vybavená. Konkrétne pôjde o 825 GB SSD disk s priamou priepustnosťou najmenej 5.5 GB/s.

V časti prezentácie týkajúcej sa SSD Mark Cerny potvrdil, že cieľom Sony je obmedziť čas načítania pri hrách na maximálne jednu sekundu. SSD disk má byť oproti disku, ktorý nájdeme v PS4, zhruba 100-krát silnejší. To Cerny demonštroval aj na príklade načítania dát. PS4 podľa jeho slov trvalo približne 20 sekúnd načítať 1 GB dát. PS5 vďaka implementovanému SSD disku zvládne načítať približne 2 GB dát za niečo viac ako štvrť sekundy. Za sekundu si konzola teda poradí s viac než 5 GB dátového obsahu.

Načítavanie prostredia pri smrti, rýchlom cestovaní alebo spustení hry by teda malo v mnohých prípadoch zabrať zhruba sekundu, čo japonská spoločnosť už dávnejšie demonštrovala na príklad Spidermana. Okrem zdĺhavých loadingov sa minulosťou rovnako stanú aj inštalácie patchov, ktoré užívateľ v podstate ani nepostrehne.

PS5 bude podporovať rozšírenie externými diskami prostredníctvom USB, Cerny však v prezentácii upozornil, že na využitie plného potenciálu konzoly budú musieť spĺňať rovnaké kritériá, ako interný disk konzoly. V prípade plnohodnotného využitia sily konzoly bude teda užívateľ pri rozšírení kapacity musieť zakúpiť NVMe M.2 SSD disk s minimálnou priepustnosťou 5.5 GB/s. PS5 bude vybavená Blu-ray mechanikou, podobne ako v prípade PS4 bude inštalácia potrebná na interný disk. Hry vyjdú na Blu-ray diskoch s veľkosťou 100 GB

Ďalšie vylepšenia sa majú týkať zlepšeného chladenia grafiky, ktoré má byť omnoho efektívnejšie a hlavne podstatne tichšie. Cerny v tejto oblasti narovinu priznal, že pri PS4 mohla Sony odviesť o niečo lepšiu prácu, čo mu dajú mnohí herní nadšenci za pravdu. Hučiace konzoly sú totiž častým terčom vtipov na adresu spoločnosti a zároveň jedna z hlavných sťažností hráčov na adresu dosluhujúcej konzoly.

Potvrdená spätná kompatibilita

Cerny konečne oficiálne potvrdil aj spätnú kompatibilitu s väčšinou hier na PS4. O tejto podpore sa síce hovorilo ako o hotovej veci, neskôr však na adresu spätnej kompatibility došlo k rôznorodým vyhláseniam, ktoré podporu s PS4 hrami spochybňovali. Cerny veci uviedol na pravú mieru a potvrdil, že PS5 bude hneď v deň svojho vydania podporovať väčšinu hernej knižnice PS4. O tituloch zo starších generácií však na prezentácii nepadlo ani slovo.

Aj keď sa spätná kompatibilita bude týkať väčšiny titulov, nebude sa automaticky vzťahovať na všetky hry. Cerny totiž upresnil, že podpora hier z PS4 bude musieť byť pridaná pre každý titul zvlášť a nepôjde o automatické vylepšenie na základe hardvéru. Znamená to teda, že aj keď niektoré tituly pri uvedení PS5 na trh možno nebudú disponovať spätnou kompatibilitou, časom sa jej môžu dočkať.

Hrubý výkon v prospech nového Xboxu

Po odhalení špecifikácie konzoly na rad nevyhnutne príde aj porovnanie s konkurenčnou konzolou od Microsoftu. Nový Xbox si v špecifikácie vedie o niečo lepšie, veľkú rolu ale bude hrať optimalizácia grafík i procesorov. Každá spoločnosť si totiž hardvér upravila podľa vlastných predstáv a čísla hrubého výkonu môžu v praxi vyzerať celkom rozdielne.

V tejto chvíli má však navrch Microsoft, ktorý PS5 triumfuje prakticky v každom jednom smere.

Konzola PlayStation 5 Xbox Series X
Procesor AMD 8-jadrový Zen 2 procesor (takt 3,5GHz) AMD 8-jadrový Zen 2 procesor (takt 3,8GHz)
Grafika Upravená RNDA 2 s 36 výpočtovými jednotkami (takt 2,23 GHz) Upravená RNDA 2 s 52 výpočtovými jednotkami (takt 1,825 GHz)
Grafický výkon 10,28 teraflopov 12 teraflopov
Pamäť 16 GB GDDR6 (256-bitová zbernica) 16 GB GDDR6 (320-bitová zbernica)
Pevný disk SSD 825 GB (priepustnosť 5,5 GB/s) SSD 1TB (priepustnosť 2,4 GB/s)
PS5
 • Procesor: 8-jadrový Zen 2 procesor s taktom 3,5GHz
 • Grafický čip: 10.28 TFLOPs RDNA 2 grafický čip s 36 výpočtovými jednotkami s taktom 2,23GHz
 • GPU architektúra: Upravená RDNA 2
 • Pamäť: 16GB GDDR6 s 256-bit zbernicou
 • Priepustnosť pamäte: 448GB/s
 • HDD: 825GB SSD s priepustnosťou 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (v kompresii)
 • Podpora USB HDD
 • 4K UHD Blu-Ray mechanika
Xbox Series X
 • Procesor: 8-jadrový Zen 2 procesor s taktom 3,8GHz
 • Grafický čip: 12 TFLOPs RDNA 2 grafický čip s 52 výpočtovými jednotkami s taktom 1,825GHz
 • Veľkosť čipu: 360,45mm2
 • Proces: 7nm +
 • Pamäť: 16GB GDDR6 s 320-bit zbernicou
 • Priepustnosť pamäte: [email protected]/s a [email protected] GB/s
 • HDD: 1TB NVME SSD – 2,4GB/s Raw a 4,8GB/s Compressed
 • Podpora 1TB rozširovacej karty
 • Podpora USB 3.2 externých diskov
 • 4K UHD Blu-Ray mechanika
 • Cieľ: [email protected], podpora do 120FPS

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom