Kryptomeny sú opäť v kríze a hodnota bitcoinu je najnižšie za posledné dva roky. Nejde pritom o bežný výpredaj, na akí sú investori zvyknutí. Hoci tí najzarytejší fanúšikovia budú opäť opakovať, že keď sú trhy dole, je príležitosť na ďalší lacný nákup, dnes je situácia výrazne komplikovanejšia.

Výrazný prepad dostal do problémov aj jednotlivcov a firmy, ktorých majetok sa rátal na milióny či miliardy a mohli si žiť na vysokej nohe či plánovať nákup „Lamba“. Po páde majetky tých najväčších hráčov scvrkli niekoľkonásobne.

To je aj prípad druhej najväčšej kryptoburzy FTX, ktorá sa dostala do problémov s likviditou. Nakoniec nie je isté ani to, či ju skutočne zachráni najväčší konkurent Binance, dôvera v kryptotrh je znova naštrbená a prepad hodnoty bitcoinu či etherea pokračuje ďalej. Ako sa situácia vyvinie skúsil pre FonTech odhadnúť aj Jakub Kraľovanský, skúsený trader a analytik z platformy Trader 2.0.

Príbeh začal v nedeľu

Všetko sa to už začalo v nedeľu. Generálny riaditeľ globálnej kryptomenovej burzy Binance, Changpeng Zhao (CZ), prostredníctvom Twitteru v nedeľu oznámil, že jeho burza likviduje všetky tokeny FTX. Burza FTX mala totiž svoje vlastné tokeny, ktoré sa nazývali FTT.

Vzhľadom na nedávne odhalenia, ktoré vyšli najavo, sme sa rozhodli zlikvidovať akékoľvek zostávajúce pozície FTT na našich súvahách,“ napísal Zhao.

V tomto čase sa ešte nič závratné neudialo. Aj samotná rkyptomena FTT sa viac menej ešte držala. Avšak prišiel pondelok a v priestore sa začalo výrazne hovoriť o tom, že burza FTX už nie je naďalej bezpečná.

Problém prišiel až o 30 hodín neskôr

V noci z pondelka na utorok však už FTT token začal výrazne padať. Ku dnešnému dňu stratil už cez 94 % hodnoty a očakáva, že pôjde úplne na nulu.

Tradingview.com

V tomto čase už prichádzala aj veľká panika a vysoké výbery z burzy FTX. V utorok doobeda však platforma, bohužiaľ, výbery pozastavila. Kto to nestihol ešte v nedeľu či pondelok, tak peniaze mu ostali na burze a už sa ku nim nedostal.

Možná zachrana od Binance?

Samotný Changpeng Zhao, ktorý celý tento kolotč na Twitteri začal neskôr na svojom Twitter informoval, že by Binance mohla odkúpiť FTX a pomôcť im s likviditou. Trh sa na niekoľko hodín ukľudnil. Situácia vyzerala tak, že Binance skutočne svojho konkurenta kúpi a pôjde sa ďalej.

O pár hodín na to sa však situácia zase zmenila a Binance odstúpila od kúpy. Trh išiel znova do výrazného prepadu. Samozrejme, to už neklesala len minca FTT, ale kompletne všetky kryptomeny, keďže hrozí, že veľa investorov na FTX o svoje peniaze skutočne príde a snažia sa predávať inde.

Aktuálna situácia

Aktuálne kryptomeny klesli zhruba o 20 % len vzhľadom na túto poslednú správu. Webové stránky burzy FTX momentálne nefungujú a ťažko povedať. čo sa stane s peniazmi, ktoré na burze ostali.

Toto je, bohužiaľ, temná stránka kryptomien a hlavne v tomto čase kedy sme v poklesoch sa treba mať na pozore. Takéto správy sa dejú a FTX zdaleka nie je prvým prípadom tohto roku. A možno nie ani posledným.

Zatiaľ nevieme, ako celá táto kauza dopadne, ale všetko nasvedčuje tomu, že burza FTX skutočne skrachuje, minca FTT pôjde na nulu a ľudia, ktorý ešte mali na tejto burze peniaze, o ne prídu. Po kryptomene Celsius a kryptomene LUNA tu máme zrejme ďalšiu obeť týchto poklesov.

FTX (koláž redakcia)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP