V južnom Poľsku sa nedávno odohral test, ktorý by mohol znamenať zásadný posun v spôsobe, akým sa zasahuje pri horských nehodách. Elektrický osobný lietajúci prostriedok Jetson ONE, známy ako eVTOL (electric Vertical Take-Off and Landing), sa v reálnych podmienkach postavil silnému vetru a prekonal stúpajúcu trasu až na vrchol hory Lubań, ktorá leží vo výške 1 211 metrov nad morom, za menej než štyri minúty.

Počas testov, ktoré sa konali v extrémnych podmienkach s nárazmi vetra do rýchlosti až 58 kilometrov za hodinu, Jetson ONE dokázal, že zvláda to, s čím majú problém aj klasické vrtuľníky. Jednočlenná posádka v ňom zvládla nielen prudké stúpanie, ale aj presné pristátia na úzkych priestoroch, čo je kľúčový faktor pre horské záchranné operácie.

Efektívny zásah

Generálny riaditeľ spoločnosti Jetson, Stéphan D’haene, uviedol, že samotná poľská Horská záchranná služba (GOPR) identifikovala praktické využitie tejto technológie. Ak by bol Jetson ONE umiestnený na strategickom mieste, napríklad na vrchole hory, mohol by pokryť záchranný dosah až 700 km² horského terénu, kde je prístup zložitý a pomalý.

Do testovania sa zapojili dve sériovo vyrobené lietadlá Jetson ONE, pričom pozvánku poskytla jednotka GOPR z Podhalia. Na mieste boli aj zástupcovia ďalších záchranných zložiek, aby vyhodnotili možnosti nasadenia tejto technológie z viacerých perspektív. Výsledky ukázali, že vďaka nízkej hmotnosti 115 kilogramov a skladacej konštrukcii dokáže Jetson ONE operovať rýchlo a efektívne, a to bez vysokých nákladov na údržbu, ktoré sú typické pre tradičné vrtuľníky alebo štvorkolky.

Podľa Jarosława Jurczakiewicza, vedúceho skupiny GOPR Podhale, táto technológia nie je len futuristickou ukážkou, ale môže sa stať skutočným pracovným nástrojom.

„Toto nie je len technologická ukážka, ale reálna príležitosť získať nový nástroj pre našu prácu. Takéto vybavenie by mohlo umožniť extrémne rýchly prístup k zraneným, najmä tam, kde trvá desiatky minút dostať sa terénnym vozidlom alebo pešo,“ povedal. Doplnil, že Jetson ONE môže fungovať ako „záchranný predvoj“, teda prvý, kto sa k zranenému dostane a začne s pomocou ešte pred príchodom hlavného tímu.

Významná úloha

Testy ukázali, že Jetson ONE by mohol byť rozhodujúcim faktorom najmä pri zásahoch v náročnom teréne, počas záplav alebo keď sú prístupové cesty zničené. Vzhľadom na svoju elektrickú prevádzku a rýchlu pripravenosť na let môže byť pripravený na štart v priebehu niekoľkých sekúnd.

jetson lietajúci dron
Jetson

Spoločnosť Jetson po týchto úspešných skúškach plánuje ďalej optimalizovať model ONE pre kritické zásahy. Zakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti, Tomasz Patan, uviedol, že skúsenosti z Poľska pomôžu prispôsobiť dizajn skutočným potrebám záchranárov. „Sme hrdí, že sme mohli testovať naše lietadlo v tak náročnom prostredí a s takým skúseným partnerom, akým je GOPR,“ povedal.

Jetson zároveň prijíma stovky dopytov z celého sveta. „Vždy, keď zasiahne príroda a je potrebná rýchla pomoc v ťažko prístupných oblastiach, dostávame množstvo e-mailov so žiadosťami o Jetson ONE,“ potvrdil D’haene. Verí, že práve v takýchto situáciách môže byť ich lietadlo tým, čo rozhodne medzi životom a smrťou.

Aj keď Jetson ONE ešte nie je plne integrovaný do bežných záchranných systémov, jeho potenciál na zásahy v nehostinných podmienkach je zrejmý. Ak sa spoločnosti podarí naplniť svoj cieľ, môže to byť začiatok novej éry v oblasti záchranných misií v horách aj na miestach, kam sa človek bežne nedostane.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP