Zdá sa, že závod o „dobitie“ Mesiaca pokračuje. Najbližšie sa na našej jedinej prirodzenej družici pokúsi pristáť japonská vesmírna agentúra JAXA, ktorá už v nedeľu vypustí raketu H-2A. Na jej palube sa nachádza malý modul SLIM, ktorý má pristáť na Mesiaci.

Závod o Mesiac pokračuje

 Po nevydarenom pristáti ruskej sondy Luna-25 a gigantickom úspechu indického lunárneho roveru Pragján  na Mesiac mieri aj modul SLIM, ktorý sa pokúsi pristáť na povrch najďalej 100 metrov od zvoleného miesta pristátia. Miesto pristátia je nesmierne podstatné, pretože cieľom je kráter Shiolio, ktorého priemer dosahuje 300 metrov. Miesto pristátia pre ďalšiu misiu bolo určené na základe cenných dát z japonskej sondy SELENE (Kaguya).

Táto vesmírna sonda bola vypustená v roku 2007 s cieľom preskúmať Mesiace prostredníctvom rôznych vedeckých nástrojov a technológií. Išlo o pomerne komplexnú misiu, ktorá priniesla množstvo dôležitých informácií o našom najbližšom vesmírnom susedovi.

Ako ďalej upozorňuje portál Space, SLIM pri svojom štarte, ktorý bol pôvodne stanovený na 26. augusta avšak vďaka nepriaznivému počasiu bol o minimálne jeden deň odložený, bude vážiť 590 kg, pričom zhruba dve tretiny z tejto hmotnosti predstavuje palivo. V prípade úspechu sa potom Japonsko stane iba 5 krajinou, ktorá úspešne pristane na Mesiaci.

Hlavným cieľom tejto misie je demonštrovať „presné“ pristátie a teda preukázanie manévrovacích schopností a tiež dokázať, že na prieskum slnečnej sústavy môžeme využívať aj pomerne ľahké systémy. Po dosadnutí by mal totiž modul vážiť zhruba 200 kg.

Modul so sebou nesie niekoľko vedeckých inštrumentov, pričom medzi tie najpodstatnejšie patrí röntgenový zobrazovač.

Ako totiž uvádza projektový vedec Matteo Guainazzi, „röntgenová astronómia nám umožňuje študovať tie najenergickejšie javy vo vesmíre. Je v nej kľuč k zodpovedaniu dôležitých otázok modernej astrofyziky: Ako sa vyvíjajú najväčšie štruktúry vo vesmíre, ako sa hmotu, z ktorej sa v konečnom dôsledku skladáme distribuovala vesmírom a ako čierne diery pomáhajú formovať galaxie, v ktorých sa nachádzajú“.

Hoci pre vesmírnu agentúru JAXA modul SLIM predstavuje vôbec prvú misiu, pri ktorej sa pokúsia pristáť na Mesiaci, začiatkom tohto roka sa o to pokúsila aj súkromná japonská spoločnosť Ispace s modulom Hakuto-R. Ten sa síce dostal na obežnú dráhu okolo Mesiaca, avšak pristátie sa nepodarilo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú