Inteligentné zariadenia sa posledných pár rokov stávajú súčasťou nášho každodenného života. Ich neustála miniaturizácia z nich robí čoraz praktickejšie a nenápadnejšie prostriedky, ktoré nám uľahčujú život.

COVID preukaz pod kožou

Jednou z firiem, ktoré sa zaoberajú miniatúrnymi a inteligentnými zariadeniami, je švédsky technologický start-up Dsruptive Subdermals. Táto malá spoločnosť sa zaoberá a ponúka verejnosti podkožné implantovateľné zariadenia, do ktorých si (okrem iného) po novom môžeš nahrať aj svoj digitálny COVID preukaz. Na tému upozornil portál Insider.

Ak ťa náhodou predstava čipu implementovaného pod kožou vystrašila a pred očami sa ti prehrávajú všetky konšpiračné teórie a nočné mory, nemáš sa čoho báť.  Táto technológia je zatiaľ na míle vzdialená od všemožných absurdností, ktoré na sociálnych sieťach zdieľala istá skupina ľudí.

V prvom rade, týmto čipom sa ťa nikto nesnaží sledovať – implantát to totiž ani nedokáže. A za druhé, spoločnosť nemá žiadnu vládnu podporu a využívanie tohto čipu je celkom dobrovoľné. Cena jedného zariadenia sa pohybuje na úrovni 100 €, upozorňuje portál IFLScience.

Čip s označením SIID je 2mm široký a 14 mm dlhý implantát, ktorý môže byť vložený pod kožu záujemcu. Vďaka NFC anténe je skenovateľný a ponúka 2 kB pamäť. Spoločnosť garantuje plnú kompatibilitu s telefónmi so systémom iOS i Android. Zariadenie je taktiež spätne kompatibilné s celou rodinou čipov NTAG a MIFARE.

Nikto ťa nesleduje

Ako viackrát upozornil CEO spoločnosti Hannes Sjoblad, implantáty od Dsruptive Subdermals nie sú sledovacie zariadenia a slúžia iba na skenovanie údajov. „Čipy nemajú batériu, samy nedokážu prenášať signál, takže ide v podstate iba o pasívne zariadenie,“ objasňuje Sjoblad.

Dobrou správou je, že nemusí byť kvôli aktualizáciám odstránené zariadenie z tela: „Aktualizácia implantátu je jednoduchá, môžete použiť aplikáciu v telefóne na zmenu údajov, ktoré sú na čipe,“ objasňuje Sjoblad. „Takže môžem na čip pridávať nové informácie každý deň – včera to bol môj LinkedIn, dnes je to môj certifikát COVID, zajtra to môže byť zasa niečo iné,“ dodáva.

Vzhľadom na to, že čipy sú programovateľne, je možné, že v budúcnosti sa dočkajú ešte mnohých vylepšení. V súčasnosti je možné si naň okrem COVID preukazu nahrať napr. kartu na železničnú dopravu, rôzne heslá a pod.

Dsruptive

Jedným čipom to nekončí

Treba však upozorniť, že Hannes Sjoblad i Dsruptive Subdermals nie sú žiadnym nováčikom na trhu. Už v roku 2018 pre portál ABC News Sjoblad uviedol, že implantovateľné čipy budú čoskoro všade a budú želanou súčasťou nášho každodenného života. Sjoblad už dokonca v roku 2014 organizoval „implantačné párty“ v tetovacích štúdiách, kde sa schádzali dobrovoľníci, ktorí si nechali implantáty aplikovať pod kožu.

Spoločnosť tiež nedávno vytvorila čip určený na snímanie telesnej teploty. Aby sme nezavádzali, tento čip navrhla už v roku 2019 a v roku 2020 získala finančnú podporu od Nordic Group ApS, čo im uľahčilo výskum a vývoj.

V tomto roku však tento čip prešiel prvou klinickou štúdiou, ktorá demonštrovala realizovateľnosť implantovateľných zariadení určených na meranie telesnej teploty. Štúdia ukázala, že zariadenie meria telesnú teplotu s presnosťou nie nižšou, ako štandardné klinické zariadenia, píše portál BioHackInfo

CEO spoločnosti Dsruptive Subdermals tiež uvádza, že je aktuálne v kontakte s viacerými výskumnými skupinami, ktoré o čip majú nesmierny záujem, pričom niektorí odborníci požiadali o grant na spoločný výskum. Už budúci rok tento švédsky start-up plánuje vykonať ďalšie štúdie s cieľom vyvinúť sofistikovanejšie a zároveň cenovo dostupnejšie mikročipy, ktoré budú mať aj ďalšie senzory a funkcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú