Celosklenené smartfóny síce vyzerajú luxusne, no sú dvakrát náchylnejšie na pády ako smartfóny s plastovou či hliníkovou konštrukciou. Okrem displeja sa ti na ňom môže totiž rozbiť aj zadná strana. To je presne prípad novších iPhonov, ktorých opravy rozbitého skla v autorizovaných servisoch siahajú do astronomických výšin. Zack Nelson s YouTube kanálom JerryRigEverything našiel skvelý spôsob, ako si výmenu skla môžeš urobiť aj sám, stačí ti na to výkonný laserový prístroj, informuje TheNextWeb.

Taká oprava displeja na novom iPhone stojí v autorizovanom servise v USA viac ako 300 dolárov. Veľkým paradoxom je, že ak ti praskne zadné sklo, jeho výmena je zhruba dvojnásobne drahšia a majiteľa smartfónu vyjde až na 600 dolárov. Za tieto peniaze si už vieš pomaly kúpiť nové zariadenie, čo je však absolútny nezmysel, keďže tvoj iPhone nie je inak poškodený, má iba prasknuté sklo.

Sklo na zadnej strane je prilepené permanentným lepidlom a jeho odstránenie bez toho, aby si poškodil nejaké hardvérové prvky umiestnené priamo pod týmto sklom, je tak veľmi náročné. Na lepidlo nepostačí iba obyčajná teplovzdušná pištoľ, no predsa len existuje spôsob, ako poškodené sklo zo zadnej strany nových iPhonov odstrániť. Stačí na to výkonný laser, ktorý ale nestojí práve málo peňazí.

Lepidlo doslova spáli

Zack vo svojom návode používa laserovú vypalovačku REWA, ktorá stojí 2000 dolárov. Táto čiastka nie je najmenšia, no pokiaľ už podobný prístroj vlastníš, oprava zadného skla ťa vyjde na približne 20 dolárov, píše portál GeekyGadgets. To je oproti 600 dolárom za opravu v servise poriadny rozdiel. Pomocou laseru spáliš vrstvu permanentného lepidla umiestnenú pod sklom a prasknuté sklo potom jednoducho poodlupuješ ostrým predmetom.

Vďaka vysokej presnosti laserového prístroja a presnej schéme miest, ktoré treba laserom spáliť, sa ti tak nestane, že by si poškodil nejaké hardvérové komponenty zariadenia. Po odstránení rozbitého skla už iba stačí kúpiť sklo nové, ktoré potom jednoducho nalepíš a tvoj iPhone bude znovu vyzerať ako zo škatuľky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP