Vysoké ceny elektriny nútia slovenské domácnosti šetriť, kde sa len dá. Ako informuje Startitup, ako prvé ti zrejme napadne vymeniť klasické žiarovky za úsporné LED a častejšie dávať pozor, či zhasínaš pri odchode z miestnosti.

Za zváženie tiež môže stáť výmena starých spotrebičov ako je práčka či chladnička s vysokou spotrebou za modernejšie a úspornejšie modely, no tu treba počítať s vysokými vstupnými nákladmi v rádoch stoviek eur.

Sú tu však aj žrúti, ktorí stoja v pozadí a kde by ti kontrola toho, či a koľko míňajú elektriny, možno ani nenapadla.

Spotrebu v tzv. stand-by režime, kedy je síce zariadenie „vypnuté“, no stále pripravené napríklad prijímať pokyny z diaľkového ovládača, často podceňujeme. Môže byť len v rádovo kilowatthodinách, no keď sa spočítajú všetky v dome alebo byte a vynásobíš to 365 dňami v roku, dostaneš sa aj na desiatky eur. Na čo si teda dávať pozor?

1. Televízor

A nielen ten, ale aj všetky podobné domáce zariadenia ako Hi-Fi sústava, DVD prehrávač, herné konzoly, smart asistenti a reproduktory a dokonca telefóny, tablety či laptopy, ktoré stále nechávaš na nabíjačkách aj keď sú vypnuté, alebo už nabité na 100 %, prípadne odpájaš len zariadenie a nie samotný adaptér zo zásuvky.

Podľa serveru Take Control and Save spotrebuje bežný moderný TV v stand-by režime ročne 123 kWh energie. Súčasná cena elektrickej energie pre domácnosti sa na, napríklad podľa bežnej tarify od ZSE, pohybuje okolo 0,10 eur za za 1 kWh spálenej elektriny. Ročne teda „zožerie“ elektrinu v hodnote cez 12 eur.

Fontech

2. Mikrovlnka

Portál The Spruce ju zaraďuje medzi top 10 pasívnych žrútov elektrickej energie a dokonca spotrebúva viac energie ako niektoré spomenuté zábavné systémy. Dôvodom môže byť napríklad jej svietiaci displej a fakt, že na rozdiel od televízorov sa výrobcovia spotrebu v stand-by režime až tak znižovať nesnažia. Ročná spotreba niektorých modelov sa v najviac optimistickom scenári pohybuje vo výške 35 kWh. Rovnakým výpočtom by sme sa teda dostali k cene takmer 3 do 7 eur.

3. Set-top box

Set-top boxy dnes má doma prakticky každý, kto má satelit alebo TV od niektorého z IPTV operátorov.  Ročne môžu pasívne spotrebovať až 325 kWh energie, čo môže domácnosti vyjsť na neuveriteľných 32 eur. Dôvodom je pripravenosť pre pokyny diaľkového ovládania ale aj režim, kedy je STB permanentne zapnutý, kvôli posielaniu kódov z jednej dekódovacej karty do iných set-top-boxov v ďalších miestnostiach. Aj v prípade, že ich vôbec nemáš.

4. Tlačiareň

Tlačiarne spotrebujú relatívne veľa energie v čase ich používania, tie novšie ale aj v stand-by režime, kedy čakajú na pokyny z Wi-Fi siete. Rôzne zdroje v priemere hovoria o spotrebe vo výške 70 kWh, čo môže na tvojom ročnom zúčtovaní vyrobiť nepekný nárast. Takéto pasívne používanie domácnosti či kancelárie ročne stojí takmer 10 eur.

5. Wi-Fi router

Len málokto internet vypína ihneď, ako má v pláne opustiť byt. Dokonca aj v prípade, že ide na dvojtýždňovú dovolenku a doma nemá žiadne smart alarmy či IP kamery. Spotreba bežného routera ťa však možno presvedčí konať inak. Keďže router musí fungovať v podstate 24/7, jeho ročná spotreba sa môže vyšplhať poriadne vysoko. V priemere ide o okolo 90 kWh, čo znamená, že tvoj účet za elektrinu ťa vyjde o ďalších 10 eur navyše.

Wi-Fi router a elektrická zásuvka
Unsplash / Manik Roy / Kelly Sikkema

Ako ušetriť?

Ak spočítame spotrebu len vyššie spomenutých piatich spotrebičov, vyjde nám suma 70 eur. Bežná domácnosť však nevyužíva len 5 spotrebičov. V skutočnosti sa toto číslo približuje k 50 spotrebičom, jednoduchou matematikou sa tak dostávame na stovky eur. Nespomenuli sme ešte stále bežiaci počítač, smart-žiarovky a zásuvky, ani fakt, že bežná domácnosť nemá len jeden, ale pokojne aj dva tri televízory spolu s dvoma-tromi set-top-boxami. Takmer každý z nich pritom využíva energiu pasívne alebo má napajací adaptér permanentne pripojený do siete.

Nie je preto prekvapením, že Citizen Utility Board odhaduje, že ročne predstavuje táto fantómová elektrina až 10 % celkovej spotreby energie. Len v USA sa cena za takúto energiu naprieč všetkými domácnosťami môže vyšplhať na závratných 19 miliárd dolárov ročne. Ide pritom v podstate o úplne zbytočné výdavky výmenou za vyššie pohodlie.

Odpoveď je relatívne jednoduchá. Spotrebiče stačí zo zástrčiek vypojiť, alebo ich pripájať na „predlžovačku“ s jednoduchým vypínačom a tvoje účty za elektrinu by sa mali postupne znižovať. Na trhu dokonca existujú aj smart predlžovacie káble, ktoré automaticky blokujú prívod elektriny do zariadení, ktoré nie sú v danom momente zapnuté.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP