Technológie napredujú nezadržateľnou rýchlosťou. V súčasnosti je jedným z najväčších trendov robotizácia, ktorá sa čoraz častejšie dostáva do segmentov, o ktorých by sme to nepovedali. Reč samozrejme nie je o starých-známych vysávačoch, ale o robotických kosačkách, ktoré si už našli svoje stabilné miesto v záhradkárskom segmente.

Najväčším výrobcom záhradného a lesného náradia na svete je švédska spoločnosť Husqvarna. Vyrába nástroje ako motorové píly, záhradné traktory či kosačky. Spoločnosť vidí v robotických kosačkách budúcnosť, a preto každým rokom patrične investuje do vývoja technológií. Vlajkovou loďou sú robotické kosačky Husqvarna Automower® a táto séria je na trhu už 25 rokov.

Dokážu ušetriť čas?

Robotické kosačky Husqvarna Automower® patria medzi svetových lídrov v oblasti robotického kosenia. Vzhľadom na pozíciu svetového lídra v inováciách robotických kosačiek sú ich produkty technologicky vyspelejšie než produkty konkurencie.

Robotické kosačky Husqvarna Automower® kosia úplne samostatne po malých kúskoch a tráva je odrezaná tromi tenkými nožmi. Výsledkom je tak zdravší a krajší trávnik. Nože posekajú trávu na veľmi jemné a malé odrezky, ktoré sa nemusia zbierať, odrezky trávnik mulčujú a trávnik je preto zdravší.

Veľkou výhodou robotických kosačiek je aj ich flexibilita. Dokážu pracovať za každého počasia, pričom výsledky sú stále skvelé. Dosiahnuť tieto výsledky kosačkám pomáha niekoľko navigačných systémov, vrátane GPS. Nože posekajú trávu na veľmi jemné a malé odrezky, ktoré sa nemusia zbierať. Vďaka tomu odpadá ďalšia činnosť, ktorá šetrí drahocenný čas.

Tieto robotické kosačky si poradia aj s ťažkým terénom. Niektoré modely majú kĺbové riadenie a konštantnú trakciu všetkých štyroch kolies. Dokážu sa tak vysporiadať so svahmi až do 70 % prevýšenia.

Pozor na dôležité fakty

Inštalácia robotických kosačiek je veľmi jednoduchá. Na trávnik je však potrebné položiť takzvané ohraničujúce a navádzacie káble, dajú sa zakopať do zeme, no môžu ostať aj na povrchu. Nabíjacia stanica vysiela signál do navádzacieho kábla, ktorý vedie kosačku na miesta, kde kosí a taktiež aj späť do stanice. Nie je to teda v tomto prípade samonavádzanie len pomocou zapamätanej štartovacej pozície ako v prípade robotických vysávačov v domácnosti.

Ohraničujúci kábel vymedzuje pracovnú plochu a oblasti, ktorým sa má kosačka vyhnúť. Tento kábel je možné ľahko položiť okolo požadovanej plochy a kosačka môže začať robiť svoju prácu. Dávame do pozornosti, že bez tohto vodiaceho kábla kosačka nebude fungovať a vždy k základným cenám kosačiek je potrebné prirátať kabeláž podľa rozlohy pozemku.

Pre lepšiu predstavu, zavedenie kabeláže pozemku s rozlohou 12 árov vyjde približne na 150 – 200 €.  Ak je čas na dobitie, kosačka môže nájsť svoju nabíjaciu stanicu tromi spôsobmi. Zachytením signálu antény z nabíjacej stanice, nasledovaním navádzacieho kábla späť k nabíjacej stanici alebo sledovaním hranice plochy, pokiaľ nezachytí signál nabíjacej stanice. Kosačka sa nabíja 60 minút a po nabití opäť pokračuje vo svojej práci.

Husqvarna nezabudla ani na aplikáciu, pomocou ktorej môžeš robotické kosačky Husqvarna Automower® riadiť a kontrolovať. Aplikácia je samozrejme dostupná pre obe platformy Android aj iOS.

Aká je ponuka?

Husqvarna má vo svojej ponuke hneď niekoľko modelov robotických kosačiek Automower®. Základný model Husqvarna AUTOMOWER® 305 je vhodný skôr pre menšie členité záhrady do veľkosti 600 m2. Zvláda kosenie do sklonu 40 % a o pohon sa starajú zadné kolesá. Kosačka je vybavená časovačom podľa počasia, protimrazovou ochranou a aplikáciou Automower [email protected] Jej cena je 1099 €.

Najpredávanejším modelom je Husqvarna AUTOMOWER® 315X. Ide o prémiový model série X-Line. Perfektne kosí členité trávniky až do rozlohy 1 600 m2, pričom jej nerobí problém ani sklon do 40 %. Rad X-Line je vybavený aplikáciou Automower Connect, vrátane sledovania kosačky pomocou GPS v prípade odcudzenia. K dispozícii je aj GPS navigácia a predné LED svetlomety. Cena modelu 315X je 2399 €.

Pre náročných je pripravený špičkový model radu X-Line AUTOMOWER® 450X. Kosačke nerobí problém pokosiť veľké a členité plochy s úzkymi priechodmi, prekážkami či ťažkým terénom. Problém jej nerobia plochy až do 5 000 m2 s maximálnym sklonom do 45 %.

K dispozícii je rad funkcií ako napríklad GPS, vrátane aplikácie Automower Connect (aplikácia podporuje aj odosielanie notifikácií do Apple Watch o stave kosačky), diaľková detekcia objektov či LED svetlomety. Cena prémiovej kosačky Husqvarna AUTOMOWER® 450X je 4199 €.

Čoraz viac si uvedomujeme dôležitosť voľného času. Kosenie trávnika ti za celý rok môže zabrať niekoľko desiatok až stoviek hodín. Fakt, že v dnešnej dobe čoraz viac domácnosti uprednostňuje vysávanie pomocou robotických vysávačov umocňuje dôležitosť rozmýšľať podobne aj pri ďalších odvetviach domácich prác.

Robotické kosačky určite nie sú dobré pre všetky druhy záhrad a tie so zložitejším terénom budú problémové pri konfigurácii, no ak si myslíš, že robotická kosačka je niečo, čo by ti dokázalo vylepšiť domácnosť z praktického hľadiska, už poznáš všetky nutné detaily pre čo najlepšie orientovanie sa v tejto oblasti.


Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom