Čína je v dnešnej dobe veľmocou vo vesmírnom výskume a pomaly, ale isto prekonáva Ruskú federáciu a z jej kozmickej expanzie má strach aj USA. Začiatky však nemala práve ľahké a prvého astronauta dostala do vesmíru až roky po ukončení Studenej vojny.

Vďaka rapídnemu a intenzívnemu ekonomickému rastu však svoje nedostatky veľmi rýchlo dobieha a momentálne je na úrovni, v ktorej hravo prekoná aj spojené štáty v prípade, že nebudeme brať do úvahy SpaceX a ich čísla, ktoré momentálne tvoria značnú časť amerického vesmírneho priemyslu.

Prvé krôčiky a malé satelity

Čína, vtedy ešte s Mao Ce-tungom na svojom čele, sa rozhodla, že chce držať krok so zvyšnými veľmocami a vyniesť do vesmíru vlastnú umelú družicu. K rozhodnutiu došlo necelý rok po vynesení satelitu Sputnik 1 na orbitu.

naratrip/freepik

Dôležitý míľnik krajina dosiahla 19. júla 1964, keď pomocou rakety T-7 vyniesli do výšky niekoľkých desiatok kilometrov biologický experiment s myšami, píše agentúra Reuters. Raketa T-7, určená pre suborbitálne lety do výšky 58 kilometrov a s nosnosťou 25 kg a celkovo vykonala 24 misií meteorologického účelu.

Svoju službu ukončila v roku 1969 po svojom poslednom lete, pričom Čína sa už v tejto dobe pripravovala na čosi oveľa väčšie a dôležitejšie.

Prvý satelit v kozme

O ďalší jeden rok, 24. apríla 1970, Čína dostala na obežnú dráhu svoj prvý satelit. Vďačia za to rakete Dlhý pochod 1, vôbec prvej z rady Dlhý pochod, ktorú krajina využíva vo veľkom dodnes a plánuje ju ešte väčšmi rozšíriť.

Chris Combs/Twitter/CNSC/Scinews/Youtube/Úprava redakcie

Na obežnú dráhu s maximálnou výškou až 2 046 km vyniesli satelit Dong Fang Hong I, v zahraničí tiež známy ako China I, ktorý vážil 173 kg a vydržal fungovať 20 dní. Satelit bol vybavený hudobným prehrávačom, z ktorého hrala skladba “Východ je červený”.

Tento satelit sa do dnešného dňa nachádza na svojej obežnej dráhe, ktorá má vďaka svojej výške pomerne pomalú degradáciu. Čína po tomto úspechu pokračovala v letoch a do kozmu vynášala ďalšie satelity najmä vedeckého charakteru, potom sa však vo svojich úspechoch na dlhé roky odmlčali.

Špionáž ako hlavný motivátor
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú