Od dnešného dňa sa na Slovensku uvoľňujú niektoré opatrenia, ktoré, medzi inými, umožňujú taktiež predajcom elektroniky otvoriť svoje predajne. Tie boli dlhé mesiace buď zatvorené alebo prípadne slúžili len ako výdajne pre objednávky z e-shopov.

Predajcovia otvárajú kamenné predajne

Zákazníci si oddnes môžu nakúpiť elektroniku a ďalší tovar aj v kamenných predajniach, stále však musia dodržiavať niektoré podmienky. Podľa platných nariadení je pri návšteve predajne stále potrebné prekrytie dýchacích ciest – v interiéri je povinné nosiť respirátor. Obchody taktiež majú dodržiavať nariadenie 1 zákazníka na 15 m2, a teda je počet ľudí súčasne v priestoroch predajní obmedzený.

NEPREHLIADNI
Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Stále taktiež platí dodržiavanie platných hygienických opatrení, ako dezinfekcia rúk pri vstupe do predajní či dodržiavanie 2-metrového rozostupu. S uvoľnením opatrení a otvorením predajní však môžu mnohí očakávať veľký nával zákazníkov, no tento scenár sa zdá byť nepravdepodobný.

Počas sprísnených protipandemických opatrení sa mnohí zákazníci presunuli do online prostredia a nakupovali v e-shopoch. Tovar si následne mohli vyzdvihnúť na výdajných miestach alebo nechať doručiť kuriérom. Vlani vyhľadávalo nakupovanie v e-shopoch podľa Eurostatu až 70 % ľudí, informovala v správe o výsledkoch prieskumu spoločnosť FinGo.

Ľudia si už zvykli na online nakupovanie. Očakávame však, že v nasledujúcich týždňoch sa postupne Slováci presunú opäť do kamenných obchodov. Zhruba 34 % ľudí uviedlo, že skôr plánujú v prvé dni otvorenia využiť služby kaderníka či holiča,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Práve kaderníctva či obdobné prevádzky môžu zažívať v krátkom čase po uvoľnení opatrení väčší nápor zákazníkov, no ten by sa nemal týkať predajcov elektroniky. Ľudia si totiž mohli nakúpiť potrebný tovar z pohodlia domova. Mesačne pritom Slováci podľa prieskumu na internetové nákupy minuli v priemere 100 až 500 €.

Pandémia donútila ľudí viac využívať internet

Výška sumy sa však líši od druhu nakupovaného tovaru či služieb. Výsledky prieskumu taktiež potvrdili, že ľudia pri online nakupovaní v uplynulých mesiacoch počas pandémie uprednostňovali nákup potravín, oblečenia, produkty do domácnosti, lieky či chovateľské potreby.

NEPREHLIADNI
Slováci minuli medziročne pri nákupoch v e-shopoch takmer o 50 % viac peňazí

Elektronika dominovala internetovým nákupom ešte pred 10 rokmi. Posledný rok tak donútil aj Slovákov využívať e-shopy viac ako kedykoľvek predtým a cez internet riešiť aj veci, ktoré v čase pred pandémiou riešili skôr osobne.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (úprava redakcie)

„Novým trendom sa stáva, že oblasti, ktoré sme si nevedeli predstaviť riešiť cez internet, sa čoraz viac presúvajú do online priestoru. Napríklad aktuálne čoraz viac Slovákov nakupuje potraviny online, zároveň veľa finančných záležitostí vybavujeme cez internet. Vlani až dve tretiny Slovákov riešilo platenie účtov, hypotéku, životné poistenie či odklad splátok online,“ komentuje Buchláková.

V rámci Slovenska pritom stúplo počas pandémie využitie internetu o celých 6 % až na 90 %, pričom toto využívanie zahŕňa nielen nakupovanie, ale aj vyhľadávanie informácií, komunikáciu s ostatnými ľuďmi či využívanie služieb pre voľný čas. Internet pritom najčastejšie využíva v 99 % najmladšia generácia od 15 do 24 rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú