Čína pred pár dňami vyslala do vesmíru svoj tajný raketoplán, pričom išlo o jeho doteraz len tretiu misiu. Ako informuje portál SPACE, o tomto stroji je známe len minimum detailov a môže ísť o ekvivalent amerického raketoplánu X-37B, pričom tentoraz na obežnej dráhe vypustil šesť záhadných objektov.

Armádna misia

Raketoplán s názvom Božský drak z dielne čínskych vesmírnych agentúr a armády sa dostal do vesmíru len pred pár dňami a zahraničné tajné služby, ako aj astronómovia, jeho prevádzku pozorne sledujú – i keď len z diaľky. Podľa najnovších informácií došlo k uvoľneniu šiestich neznámych objektov z tohto raketoplánu, pričom pozorovania naznačujú, že vysielajú aj signály, teda aspoň niektoré z nich.

Objekty boli označené písmenami od A po F a podľa amatérskeho astronóma Scotta Tilleyho vysiela práve objekt A signály podobné tým, ktoré vysielali aj objekty vypustené týmto raketoplánom v minulosti. Na druhej strane objekty D a E vysielajú signály bez toho, aby prenášali nejaké dáta a na rozdiel od predchádzajúcich misií sú všetky signály pomerne často prerušované, kvôli čomu ich zachytenie trvalo tak dlho.

Nie je jasné, o aké objekty vlastne ide a aká je ich úloha a očakáva sa, že bude v blízkej dobe možné zachytiť aj zaujímavejšie prenosy signálu. Objekty totiž boli umiestnené na rôzne obežné dráhy a má dôjsť k viacerým blízkym stretom, pri ktorých si môžu odovzdávať informácie, dodáva The Drive.

Vyše dva roky v kozme

Doteraz najdlhšia misia amerického X-37B trvala neuveriteľných 908 dní, po ktorých sa dokázalo zariadenie bez problémov vrátiť naspäť na Zem a pristáť. Počas rekordnej šiestej misie sa mali na palube nachádzať zariadenia, ako experimentálny elektromagnetický pohon MEP, jedinečná metamateriálová anténa, experiment s uhlíkovými nanotrubicami a niekoľko ďalších, o ktoré majú vedci obrovský záujem. Všetky boli súčasťou satelitu FalconSat-8 vážiaceho 136 kg, ktorý X-37B vypustil.

USA rekordný let odložili

Odštartovať malo aj americké vesmírne lietadlo X-37B, tentoraz na rakete Falcon Heavy. Misia sa ale posunula a štart je momentálne naplánovaný až na 28. decembra, pričom pôjde zatiaľ len o siedmu misiu tohto zariadenia. Detaily však známe nie sú a verejnosť preto nevie, ako dlho strávi X-37B na obežnej dráhe – doteraz však každá misia stanovila rekord.

Hmotnosť celého stroja má dosahovať do 5 ton a z hľadiska tvaru ide o zväčšenú verziu svojho predchodcu v podobe experimentálneho stroja X-40. X-37 je tak najmenším raketoplánom, aký sa doteraz dostal na obežnú dráhu a neprekoná ho ani pripravovaný Dream Chaser, ktorý sa čoskoro takisto zaradí medzi funkčné raketoplány. Ten má totiž uniesť až vyše 6 ton nákladu a ponúkne priestor aj pre posádku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP