Lítium je bez pochýb „ropou budúcnosti“ a krajiny, ktoré majú na svojom území ložiská tejto suroviny, čaká v nasledujúcich rokoch obrovský rozmach. Jednou z nich má byť aj náš sused. Ako informuje CNN Prima, český premiér Petr Fiala pre spravodajský portál uviedol, že krajinu čakajú naozaj zlaté časy vďaka obrovským ložiskám lítia.

Transformácia automobilového priemyslu zrejme drasticky nezníži dopyt po rope, nakoľko z „čierneho zlata“ sa nevyrába iba benzín či nafta, ale aj množstvo ďalších produktov, ktoré využívame každý deň. Takmer určite sa však dopytu po rope vyrovná dopyt po lítiu, základnej surovine na výrobu batérií.

Krajiny, ktoré majú na svojom území ložiska lítia, majú v najbližších rokoch dôvod na radosť. Z ťažby a následnej výroby batérií sa totiž môže stať najvýznamnejší zdroj HDP, čo si uvedomuje aj český premiér Fiala.

Politici situáciu nesmú podceniť

Česko sa môže stať podľa premiéra v najbližších rokoch naviac napredujúcou krajinou v Európe. Vďačiť za to môže dvom veciam. Prvou je ekologická transformácia, kedy sa celá Európa snaží znižovať uhlíkovú stopu, pričom prechádza vo všetkých odvetviach na nové, modernejšie technológie. S tým súvisí aj transformácia automobilového priemyslu a nástup elektromobilov.

 Druhým dôležitým faktorom je, že na území Česka sa našlo najväčšie ložisko lítia v Európe. Ak teda tamojší politici včas podchytia túto príležitosť, môžu sa stať najviac prosperujúcou krajinou najbližších rokov. Podľa Fialu je ale potrebné vybudovať stratégiu na ťažbu a spracovanie lítia a tiež započať vlastnú výrobu batérií.

Ako uviedol pre portál Echo24 Michal Kučera, poslanec TOP 09 a člen hospodárskeho výboru, ťažba lítia v pohorí Cínovec je aktuálne vo fáze príprav. Ťažiť by sa malo začať v roku 2026, pričom plná prevádzka sa očakáva v rokoch 2028 – 2029.

Z lítia môžu mať susedia desiatky miliárd eur ročne

Ťažbu má na starosti pološtátna firma ČEZ, ktorá chce taktiež investovať do výstavby továrne na výrobu batérií. Ako uviedol bývalý minister priemyslu a obchodu, Karel Havlíček, iba ťažba suroviny totiž nestačí, ozajstnú konkurenčnú a finančnú výhodu by Česku dala až samotná výroba batérií. Je preto nesmierne dôležité zriadiť celý reťazec od ťažby cez spracovanie až po výrobu.

Ako už dávnejšie uviedol bývalý český premiér Andrej Babiš, biznis s lítiom môže Česku generovať až 2 000 miliárd korún ročne, čo je v prepočte zhruba 83 miliárd eur.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP