Z miesta havárie v Černobyle zmizli rádioaktívne materiály, ktoré môžu byť použité na výrobu špinavej bomby. V prípade, že by neznáma skupina zlodejov dokázala zmiešať zmiznuté kúsky rádioaktívneho odpadu s konvenčnými výbušninami, vytvorili by nebezpečnú špinavú bombu. Na tému upozornili portály FuturismScience.

Špinavá bomba

Keď 9. marca zhasli všetky svetlá v jadrovej elektrárni v Černobyle, pre Anatolija Nosovského, riaditeľa Inštitútu pre bezpečnostné problémy jadrových elektrárni v Kyjeve, sa ruskí vojaci, ktorí so zbraňami v ruke zadržali ukrajinských pracovníkov tejto elektrárne, stali najmenšou starosťou.

TASR/AP

Obával sa totiž, že ak vypadne chladenie skladu vyhoreného paliva, môže prísť k úniku radiácie, hoci v oveľa menšej miere, ako pri známej katastrofe. Hoci bol 14. marca prúd v Černobyle opäť obnovený, Nosovského obavy sa ešte viac zväčšili. V tomto chaose totiž neznáma skupina ukradla rádioaktívne izotopy a časť rádioaktívneho odpadu.

V prípade, že sa tieto materiály dostanú do nesprávnych rúk, môžu byť použité na výrobu špinavej bomby, ktorá dokáže kontaminovať širokú oblasť v okolí jej výbuchu.

Čo je však ešte horšie, Nosovsky sa zmienil, že v ďalšom laboratóriu, s ktorým stratili kontakt, sa nachádzajú ešte nebezpečnejšie materiály – výkonné zdroje gama a neutrónového žiarenia. Vzhľadom na to, že v súčasnosti neexistuje žiadne spojenie s týmto laboratóriom, „Osud týchto zdrojov nie je známy,“ povedal.

Zatiaľ nie je vôbec jasné, kto tieto materiály odcudzil. Vzhľadom na situáciu na Ukrajine je však strata rádioaktívneho materiálu nesmierne nebezpečná a ešte viac umocňuje neistotu spojenú s ozbrojeným konfliktom.

Ďalší výpadok elektrickej energie

Paniku spôsobil už spomenutý výpadok prúdu z polovice tohto mesiaca, kedy ruské vojská opakovane poškodili elektrické vedenie vysokého napätia. Tieto správy vzbudili obavy najmä kvôli úložisku vyhoreného paliva v elektrárni, ktoré potrebuje neustále chladenie.

Pixabay

Niekoľkí nezávislí experti, ale aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) však naznačovali, že správy Ukrajincov sú v tomto prípade prehnané a staré palivo nemá zostatkovú energiu dostatočne veľkú na to, aby sa dokázalo ohriať nad 100 stupňov Celzia a odpariť vodu z chladiacich nádrží, nie to ešte aby prišlo k jeho roztaveniu.

Černobyľ však, hlavne pokiaľ je stále pod kontrolou ruských okupačných vojsk, ktorý vtrhli na Ukrajinu, stále znepokojuje celú Európu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú