Minulý týždeň vyšla na svetlo sveta správa, že čínske spoločnosti Xiaomi a Meitu vstupujú do partnerského vzťahu. Spoločnosti sa budú podieľať na vývoji smartfónov a smart produktov.

Z oficiálneho dokumentu vydaného spoločnosťou Meitu vyplýva, že Xiaomi na základe partnerstva získa exkluzívnu globálnu licenciu značky Meitu, ktorá ho oprávňuje predávať smartfóny vyvinuté v partnerskom vzťahu. To isté platí aj v prípade globálnej licencie vzťahujúcej sa na určité technológie, domény a všetky budúce smartfóny značky Meitu, okrem chystaného smartfónu Meitu.

Spoločne vyvinuté smartfóny budú určené pre nežnejšie pohlavie

Očakáva sa, že Xiaomi a Meitu budú spoločne vyvíjať smartfóny, ktoré budú debutovať na trhu pod úplne novou sub-značkou. Z doterajšieho pôsobenia Meitu a jej orientácie na trh vyplýva, že vyvinuté smartfóny sa budú sústrediť na nežnejšie pohlavie. Dokument hovorí, že telefóny budú navrhnuté, vyvinuté, vyrábané a predávané spoločnosťou Xiaomi, zatiaľ čo Meitu poskytne rôzne zobrazovacie technológie a algoritmy, ktoré v nich budú implementované.

Samotné partnerstvo bude rozdelené do dvoch nasledujúcich fáz:

  1. V prvej fáze bude určené presné množstvo spoločne vyvinutých smartfónov, ktoré sa budú predávať. Keď Xiaomi dosiahne toto vopred stanovené množstvo, zaplatí spoločnosti Meitu 10 % podielu na hrubom zisku za každý predaný telefón. Toto bude pokračovať dovtedy, kým Meitu nedostane od Xiaomi v priebehu 5-ročného obdobia kumulatívny podiel hrubého zisku určenej sumy alebo celkovú, vopred stanovenú čiastku. Na konci tohto obdobia sa môže Xiaomi rozhodnúť pre pokračovanie partnerstva, ktoré tak prejde do druhej fázy alebo môže partnerstvo ukončiť.
  2. V druhej fáze Xiaomi vyplatí spoločnosti Meitu špecifikovanú čiastku za každý spoločne vyvinutý smartfón, ktorý sa predá v časovom horizonte 30 rokov a podlieha ročnej garantovanej minimálnej výške 10 miliónov dolárov. Pre ostatné spoločne vyvinuté produkty (iné ako smartfóny) má Meitu nárok na 15 % podiel hrubého zisku z predaja každej položky za obdobie 30 rokov.

Meitu sa partnerstvo s čínskym gigantom oplatí

Meitu môže z partnerstva so Xiaomi slušne profitovať. Z dokumentu vyplýva, že od svojich začiatkov v roku 2013 spoločnosť predala 3,5 milióna smartfónov. Nejde teda o žiadne vysoké čísla, no Meitu je vzhľadom na veľkosť svojho obchodného tímu spokojné. Partnerstvo so spoločnosťou Xiaomi však vníma ako príležitosť k rastu fanúšikov.

Nové smartfóny tak skoro neprídu

Spoločnosť Meitu taktiež potvrdila, že spoločne vyvinuté smartfóny prídu s jej predinštalovanými aplikáciami pre úpravu selfie fotiek a sociálne siete. Práve takto chce Meitu rozšíriť svoju základňu používateľov. Zatiaľ však nebola zverejnená žiadna informácia o tom, kedy spoločne vyvinuté smartfóny dorazia na trh. Takmer určite sa však príchod týchto smartfónov nedá očakávať v tomto roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom