banner-redmi-proXiaomi a nadstavba MIUI nepotrebuje zvláštne predstavenie a kombinácia štvrtého najväčšieho výrobcu na svete, a pravdepodobne najlepšej nadstavby Androidu si obľúbilo státisíce používateľov. Bohužiaľ, v poslednom čase sa v domovskej Číne premenila nadstavba na „raj reklám“.  

Každý, kto používa oficiálnu čínsku ROM, sa už stretol s reklamami, ktoré znepríjemňujú používanie. Na výrobcu dokončia útočia s dôkazmi, že do MIUI naschvál inštaluje rôzne vírusy, spyware alebo adware. Xiaomi však svoju kožu len tak lacno nedá a okamžite reaguje na tieto tvrdenia. Ďalšej reakcie od čínskeho výrobcu sme sa dočkali v prípade jedného používateľa, ktorý zbadal neobvyklé správanie aplikácií. Študent počítačových vied z Holandska, Thijs Broenink, objavil skrytý zámer niektorých predinštalovaných aplikácií. Presnejšie sa jedná o aplikáciu AnalyticsCore, ktorá nepretržite 24 hodín odosiela údaje na servre Xiaomi a aj po odstránení sa opätovne objaví.

xiaomi-mi5-cierna

Študenta to viedlo k podozreniu, že Xiaomi tak špehuje svojich používateľov pre získanie dôležitých osobných informácií. Služba zároveň automaticky inštaluje aktualizácie, pričom sa stiahne ďalšia aplikácia menom Analytics. Našťastie, Xiaomi veľmi rýchlo poskytlo vysvetlenie tohto zvláštneho správania. Vyjadrenie znie takto:

miui-7-1-nahlad

„AnalyticsCore je dôležitou súčasťou MIUI, ktorá nám pomáha analyzovať a zbierať informácie o kvalitách systému, respektíve nadstavby MIUI. Po stránke bezpečnosti táto aplikácia skenuje inštaláciu ďalších aplikácií, aby zabránila problémom a narušeniu bezpečnosti pri inštalácii neznámych aplikácií. Žiadna aplikácia bez bezpečnostného podpisu neprejde inštaláciou. AnalyticsCore ďalej podporuje aj automatické aktualizovanie pre zlepšenie používateľského komfortu. Od MIUI 7.3 sme taktiež implementovali protokol HTTPS pre odstránenie akýchkoľvek potencionálnych rizík. “

xiaomi-smartfony-h1

Ak sa trochu zamyslíme nad vysvetlením Xiaomi, viacmenej sa zhoduje s tým, ktoré nám mladý Holanďan predkladal. Výrobca sa však snaží zlepšovať prostredie každý deň aj takýmito spôsobmi, ktoré nemusia na prvý pohľad sršiť dôveryhodnosťou. Pre nás je však táto správa trochu nepodstatná, kedže väčšina fanúšikov používa ROM od komunity MIUI CZ/SK. Veríme, že takýchto problémov a zistení bude čo najmenej, no musíme oceniť prístup spoločnosti, ktorá nám ihneď poskytla relevantné vysvetlenie.

TIP: Rozhovor: Viete, kto stojí za MIUI CZ/SK komunitou?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom