Teraz čítate
Rozhovor: Viete, kto stojí za MIUI CZ/SK komunitou?

banner-redmi-proSmartfóny a všeobecne zariadenia od čínskeho giganta Xiaomi patria v Európe k tým najlepším a najvyhľadávanejším. Mnoho používateľov však netuší, že Xiaomi robí unikátnym aj česko-slovenská komunita prekladateľov. Práve tá zažíva už niekoľko rokov veľký vzostup a bez nej by jednoznačne čínsky gigant nebol v našich končinách tak populárny. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Na začiatok si vyjasníme zopár nezrovnalostí, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v spojitosti s touto čínskou spoločnosťou. Xiaomi v súčasnosti oficiálne nepredáva svoje smartfóny v Európe. Každý nový smartfón prichádza vždy s čínskou ROM, ktorá je síce po dodatočnom nainštalovaní Google služieb plne použiteľná aj u nás, no nie je to to „pravé orechové“. Tu nastupuje na scénu komunita zo známej stránky miuios.cz. Práve vďaka nej môžeme používať systém, ktorý je bez čínskeho balastu, s plnohodnotným prekladom a má funkcie, ktoré ho robia unikátnym. Členovia tejto komunity nie sú nijakí zamestnanci Xiaomi a túto službu pre fanúšikov robia len vo svojom drahocennom voľnom čase. Právom im teda patrí naša veľká vďaka a uznanie. Ak by sa našiel niekto, kto by dokázal spochybniť túto nezištnú prácu, pošlite ho, prosím vás, rýchlo niekam preč.

Hugo Barra, vice president of global operations at Xiaomi Corp., speaks during a news conference in Hong Kong, China, on Monday, March 21, 2016. Xiaomi has been profitable for a long time and is self-sustaining, Barra said Monday. Photographer: Xaume Olleros/Bloomberg via Getty Images

Hugo Barra – Viceprezident Xiaomi

Rozhodli sme sa, že vyspovedáme hlavného strojcu slávnych prekladov a administrátora európskej Xiaomi komunity xiaomi.eu. Áno, tento „pán“ má na starosti sieť prekladateľov na starom kontinente. Náš pomyselný hrdina je Ing. Miroslav Brzychcy. Viacerí ho určite poznáte pod slávnou prezývkou „ingbrzy“. Práve neznámy „hardcore“ používateľ z fóra má na svojom konte tisíce poďakovaní od fanúšikov a celé zostrojenie známej komunity. Miro je ústrednou postavou celého vývoja Xiaomi v Európe. So svojím trojčlenným tímom sa snažia pre nedočkavých používateľov vždy pripraviť tie najlepšie podmienky. Určite mi dáte za pravdu, že toto nesmieme nechať bez povšimnutia. Komunita MIUI CZ/SK je aj naším bezprostredným partnerom a spolu sa snažíme zmeniť mienku o čínskych zariadeniach.

MIUI-CZ-SK-logo

Pevne veríme, že tento náš exkluzívny rozhovor vám priblíži ohromnú prácu za jednoduchým procesom týždenného aktualizovania, ktorý my, používatelia, už berieme ako samozrejmosť. Po prečítaní si skúste na niekoľko sekúnd v hlave premietnuť, čo všetko musia títo „borci“ každý jeden týždeň, ba čo viac, každý jeden deň zvládnuť, aby sme si vedeli v piatok vychutnať bezchybný preklad. Niekedy im jednoduché ďakujem a niekoľko milých slov dokáže nesmierne pomôcť v ďalšej práci. Dosť bolo však nudných viet a prečítajte si, ako odpovedal Miro na naše otázky ohľadom súčasnosti, no zároveň aj budúcnosti Xiaomi komunity v Európe.

Povedz nám niečo o vzniku komunity a vašich začiatkoch. Ako dlho približne trval prvý preklad systému a kedy bol publikovaný?

„Projekt miui.cz som nezaložil ja, ale admin s prezývkou „bckp“ presne 20.10.2011. Po aktívnom preklade MIUI V3 do CZ a SK, s príchodom MIUI V4, žiaľ, už pôvodná komunita prekladateľov pozastavila svoju činnosť z dôvodu nezáujmu zo strany užívateľov a miui.cz pomaly upadlo do zabudnutia. CZ preklad pre MIUI V4 začal od nuly Jiří Roubalík „kynio“ v roku 2012, ktorý prekladal sám pre svoj Samsung Galaxy S2. Z CZ do SK som potom preložil MIUI V4 aj ja pre svoje Galaxy S2 a pri ďalších aktualizáciách sme už pracovali spoločne. To boli naše začiatky vzájomnej spolupráce. Naše preklady sme ponúkli medzinárodnej komunite miuiandroid.com, ktorá v tej dobe vydávala multilang (viacjazyčné) verzie MIUI V4 pre viac ako 30 zariadení. Tým sa náš preklad rozšíril a dostal do povedomia užívateľov v Česku a na Slovensku. Prvé MIUI CZ/SK ROM som vydával na fóre sgalaxy.cz pre Galaxy S, S2 a Note.

Užívatelia však stále hľadali viac informácií o MIUI práve na miui.cz, ktoré v tej dobe bolo už veľmi neaktuálne a kontaktoval som vtedajšieho administrátora. Po vzájomnej dohode som projekt prebral naplno s príchodom MIUI V5 v roku 2012 a založil kompletne nové fórum od znova. Tým sa začala nová éra miui.cz. Po predaji domény miui.cz bývalým adminom majiteľovi známeho internetového obchodu v Česku, sme boli nútení migrovať na našu novú vlastnú doménu miuios.cz, ktorú teraz už všetci veľmi dobre poznajú. V roku 2013 sme prebrali aj projekt miuiandroid.com, keď sa jeho vtedajší admin, Mark Hedley, rozhodol presťahovať do Číny a pracovať pre iBuygou.com. Celý projekt sme teda presunuli na novú doménu xiaomi.eu, kde pokračujeme vo vydávaní multijazyčnej verzie až doteraz.“ 

„Jedinečný tím prekladateľov“. Toto je asi váš najvýstižnejší opis a rád by som sa dozvedel, kto má akú úlohu na prekladoch.

„Náš tím sa od vzniku miuios.cz prakticky nezmenil, i keď počet zariadení a užívateľov narastá.“

Ja ingbrzy“:
– Administrácia a moderovanie fóra miuios.cz, Google+ stránky, Facebooku a Twitteru
– Preklad MIUI do SK
– Oprava bugov (chýb) v ROM a preklade
– Kompilovanie, nahrávanie a vydávanie všetkých Multilang MIUI ROM na xiaomi.eu a miuios.cz
– Administrácia a moderovanie fóra xiaomi.eu
– Koordinácia všetkých prekladateľov z 27 krajín, ktorí sa zúčastňujú na Multilang prekladoch

Jirka kynio“:
– Preklad MIUI do CZ
– Moderovanie fóra
– Tester ROM
– Servis mipoint.cz


Jan Bartl jenicekk“:
– Grafik miuios.cz
– Moderovanie fóra
– Tester ROM

Aký je postoj Xiaomi, ako spoločnosti, k neoficiálnym komunitám po svete, ak ich vôbec vnímajú? Toto je vskutku zaujímavá téma aj na dlhšie posedenie pri kávičke :)

„Naša komunita MIUI CZECH&SLOVAK (miuios.cz) je oficiálne podporovaná Xiaomi a miui.com. Pri našom vzniku bola podmienka od Xiaomi, aby sme vydávali pravidelné aktualizácie a preklady MIUI do nášho jazyka. Vtedy ešte Global ROM neexistovala a bolo našou úlohou dostať MIUI do povedomia ľudí v ČR/SR. Po vydaní Global ROM sa Xiaomi, i keď nepriamo, snaží pomaly odstaviť komunitné verzie MIUI a prinútiť tak užívateľov prejsť na ich Global ROM, aby mali nad nimi väčšiu kontrolu. Začalo to zmenou podpisovania ROM, a tým znemožnenie jednoduchého nahrávania cez MiRecovery, čo viedlo k používaniu TWRP Recovery. Potom prišla kontrola podpisu apk súborov v ROM, dm-verify a zamknutý bootloader, čo sa týka aj samotných koncových užívateľov a znepríjemňuje im tým nahrávanie akejkoľvek inej ROM okrem Global alebo čínskej ROM.

K týmto všetkým zmenám viedlo Xiaomi hlavne to, že rôzni predajcovia predinštalovávali originál ROM od Xiaomi so svojou upravenou ROM (FAKE ROM), ktorá často obsahovala aj viac chýb, adware, či iné pridané aplikácie a kazili aj samotné meno značky Xiaomi, len aby svojim zákazníkom mohli tvrdiť, že zariadenie obsahuje všetky jazyky a Google aplikácie, čím zvyšovali predaje. Užívatelia týchto upravených ROM od predajcov častokrát ani sami nevedeli, že sa v ich zariadení nenachádza originálna verzia ROM a problémy s jej používaním pripisovali práve samotnému výrobcov, i keď neprávom.“

Čitatelia by určite radi spoznali aj proces týždenných aktualizácií. Ako prebieha ich nahrávanie na server, rozbaľovanie novej ROM, kompilácia a ostatné potrebné úkony?

„Prvotný kompletný preklad MIUI V4 do SK jazyka mi trval zhruba 350 hodín vo svojom voľnom čase po práci. Rovnako tak trval preklad aj Jirkovi do CZ jazyka. Týmto ďakujem hlavne svojej manželke za jej podporu a trpezlivosť (našťastie taktiež miluje MIUI a svoje Mi4c tak ako my). Keďže MIUI vychádza každý piatok (v komunite sa nazýva aj Orange Friday), udržiavanie aktuálneho prekladu si vyžaduje porovnávanie denných BETA verzií a ich testovanie ešte pred tým, ako budú vydané pre verejnosť. BETA verzie vychádzajú každý pondelok, utorok, stredu a štvrtok. Na ich testovaní sa podieľajú stovky BETA testerov z celého sveta, aby v piatok bolo všetko pripravené pre verejnosť. To si vyžaduje každý večer po práci aspoň 3-4 hodiny venovať sa MIUI a každé vynechanie znamená ešte viac práce na ďalší deň.

S rastúcim počtom Xiaomi zariadení rastie aj časová náročnosť implementácie prekladu. Aktuálne podporujeme 24 Xiaomi zariadení s MIUI 8. Každú ROM je nutné rozbaliť, dekompilovať všetky apk, frameworky, vložiť preklady pre všetky jazyky, naše úpravy v ROM, skompilovať všetky apk a frameworky naspäť, zabaliť a podpísať. Pre túto náročnosť všetkých procesov sme vyvinuli vlastné scripty a nástroje, ktoré nám pomáhajú automatizovať celý proces prekladania. Keďže tento proces prekladu je hlavne náročný na výpočtový výkon, prebieha na našom serveri a jeho prenájom je hradený našim partnerom iBuygou.com.

Súčasné parametre nášho servera:

 • CPU: 2 x Intel Xeon X5650 (2,66 GHz, 6 jadier, 12 vlákien)
 • RAM: 62 GB
 • HDD: 2 x 1 TB SSD
 • LAN: 1 Gbit

Táto konfigurácia nám umožňuje vydávať našu MIUI CZ/SK ROM len pár hodín po zverejnení čínskej ROM v závislosti na našom voľnom čase popri práci a rodine.“

V prípade, že vyjde nový smartfón, ako postupujete pri prekladaní?

„Keď vyjde nový smartfón, náš partner xiaomiforsale.com alebo iBuygou.com nám ho čo najskôr pošle na testovanie našej ROM. Musíme zabezpečiť, aby bol preklad doplnený o špecifické funkcie daného modelu a ROM fungovala správne bez nejakých nečakaných pádov aplikácii spôsobených samotným prekladom alebo rekompiláciou. Po dôkladnom otestovaní je ROM vydaná pre verejnosť a zariadenie zaradené do našej podpory pre týždenné verzie MIUI.“

Čo všetko ste odstránili z čínskej ROM, aby bola naplno použiteľná?

„Čínske MIUI má v Číne už prezývku AdUI (Reklamné UI). Skutočne je už preplnené reklamami na aplikácie a produkty nie len od Xiaomi, ale aj ich partnerov. Pre našich užívateľov v ČR/SR sú tieto reklamy nezaujímavé a pôsobili by skôr rušivo.“

Výpis našich zmien oproti Globálnej verzii:

 • Lišta vyhľadávania v roletke
 • Gesto vyhľadávania potiahnutím nahor na ploche
 • MiDrive v správcovi súborov
 • Režim písania na ležato v SMS aplikácií
 • Výhod a západ slnka v aplikácií Počasie
 • Pridaná podpora pre Google Aplikácie
 • Odstránené čínske aplikácie
 • Viac voľnej RAM znížením počtu bežiacich procesov na pozadí
 • Jednotné ikony aplikácií tretích strán v MIUI štýle (vrátane Google aplikácií)
 • Ikony v Nastavenia – Ďalšie nastavenia
 • Odstránené funkcie, ktoré sú len pre Čínu v MIUI aplikáciach
 • Pridaných 26 jazykov aktualizovaných každý týždeň od oficiálnych MIUI fanstránok a fanúšikov
 • Pridaná podpora vyhľadávania T9 v aplikácií Telefón
 • Pridaná animácia pri vypínaní displeja
 • Optimalizované nastavenie GPS pre Európu
 • Optimalizovaná spotreba batérie
 • Optimalizovaná spotreba RAM
 • Deodexované apk súbory
Ako to bolo s nečakanou implementáciou prekladu do Global ROM? Dostali ste nejaké vyjadrenie priamo od Xiaomi?

„Pridanie SK a CZ prekladu do Global ROM nám bolo oznámené s tým, že im môžeme dať dobrovoľne naše preklady alebo si začnú všetko prekladať od začiatku sami prostredníctvom náhodných dobrovoľníkov. Keďže preklad náhodnými ľuďmi by nebol konzistentný a pre rovnaký pojem by použil každý iný výraz, užívateľ by bol pri používaní zariadenia zmätený. Preto sme sa rozhodli poskytnúť náš kompletný preklad dobrovoľne. V súčasnosti Xiaomi najalo prekladateľskú firmu, ktorá im skorigovala celý náš preklad a prevzala aj zodpovednosť za ďalšie aktualizácie. Zatiaľ hlavne len českého jazyka, no zrejme čoskoro aj slovenského jazyka.“

Zaujíma ma aj budúcnosť miuios.cz komunity. Plánujete spoplatnenie alebo nejaké iné zavedenie platieb za vaše preklady? Sú v príprave aj nejaké novinky do vašich ROM?

„Naše preklady vždy boli aj budú zadarmo pre koncových užívateľov tak ako doteraz. Nechystáme žiadne ich spoplatnenie alebo iné poplatky za ich používanie koncovými užívateľmi. Vďaka sponzorom, ako iBuygou.com a xiaomiforsale.com, ktorí pokrývajú naše náklady na prevádzku nášho servera a chodu komunity, nie sme nútení zaviesť žiadne poplatky, či výrazné reklamy na našej webstránke.“

Koľko užívateľov má v súčasnosti MIUI CZ/SK komunita?

„V súčasnosti má miuios.cz takmer 53 500 zaregistrovaných používateľov na fóre. Xiaomi.eu má 128 000 zaregistrovaných užívateľov. Podľa štatistík Xiaomi, našu multijazyčnú ROM používa viac ako 250 000 používateľov vo svojich zariadeniach po celom svete.“

Ďakujem za tvoj čas a do ďalšej práce prajem v mene celej redakcie len to najlepšie :) Pevne veríme že sa komunita MIUI CZ/SK bude naďalej rozširovať o nových členov.

„Ďakujem za našu spoluprácu a verím, že ju budeme i naďalej rozvíjať.“

Náš príjemný rozhovor je u konca a chcem sa ešte raz z celého srdca poďakovať Mirovi, ako aj celému tímu stojacemu za touto našou jedinečnou komunitou. Ak máte na prekladateľov nejaké otázky, neváhajte a navštívte fórum, na ktorom vám určite vždy a ochotne pomôžu s akýmkoľvek problémom. Ja vám ďakujem, že ste si našli čas a sledujte nás aj naďalej. Máme v príprave naozaj veľké novinky.

Sledujte komunitu MIUI CZ/SK aj na sociálnych sieťach: 

Facebook Google Plus Youtube Instagram

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
81%
Páči sa mi to
15%
Chcem to
0%
Mám to
4%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
1%
O autorovi
Dávid Igaz
Šéfredaktor a spoločník FonTech.sk, no najmä technologický nadšenec, ktorý nepohrdne akoukoľvek novinkou. Ak by si sa potreboval o niečom poradiť, neváhaj a napíš mi na david@fontech.sk.
 • medko

  chalani maju respekt a obdiv

 • Samuell_O

  Takže je podľa vás lepšie mať CZ/SK ROM alebo Global ROM ?? :)
  Ďakujem za odpoveď

  • marek7610

   Toto by aj mna zaujimalo ale ztial stale nahravam do mobilov Xiaomi CZ/SK ROM. No na tvoju otazku by bola dobra odpoved. Hadam niekto napise. Kubo102030 sa s tym v poslednom case dost zaobera mozno nam to prezradí ;-)

 • peterpan

  smekam pred Mirom a spol famozna robota ze si popri praci a rodine vobec na to najdu vlastny cas a ze za to defakto od uzivatelov nepytaju ani cent, kalap dole! nebyt ich, xiaomi fony by v nasich koncinach bud neboli vobec alebo by ich bolo fakt len minimum.. vela uzivatelov by totizto odradila neodladena rom zasvinena reklamami a kadejakym china balastom a spyware ci bloatware.. s ich romkou vsak tieto fony ziskavaju punc na krase a dostavaju sa do celkom inej dimenzie..

 • Michal Baška

  fajne klobúk dole ide im to. Aj keď Xiaomi im hádže polené pod nohy v podobe zamknutého bootloadera, podpisov a pod. Veľa zdaru a úspechov im prajem.

 • Jarodt83

  Ešte raz veľká a srdečná vďaka.

 • tryanotherone

  Taktiez chcem podakovat za super pracu. Ako spokojny uzivatel SK/CZ rom si vazim cas tvorcov. Dakujem.

 • jano

  za mna ucta a obdiv, cas straveny pre uzivatelov cz/sk rom,

  redmi note 3 pro
  Mi4c

 • Martin Mihali

  Ste skvelí, MIUI CZ/SK komunita, ďakujem. Párkrát som už potreboval pomoc a vždy sa našli ochotní ľudia, ktorí mi pomohli, vďaka. :)

 • Maher787

  Prvý raz som sa s Miui stretol pri v3 ktorú som si nahral na môj prvý android HTC Desire Z a hneď som si tento systém zamiloval a smekal som pred odhodlaním ktoré mali prvotný zakladatelia celého xiaomi no to isté môžem povedať aj o prekladateľskom týme CZ SK. Po toľkých rokoch s rôznymi zariadeniami som si konečne kúpil aj xiaomi a musím povedať že je stále super a že komunita na preklade urobila kopec dobrej práce. Vďaka :)

 • Michal Silon

  Super praca.Mal som redmi note 3 .Momentalne cakam na redmi pro ..