Neustále zvyšovanie výkonu, zväčšovanie displejov aj navyšovanie času stráveného pri zapnutej obrazovke sa negatívne odráža na spotrebe energie z našich batérií. Zatiaľ čo mnoho výrobcov v posledných rokov neustále vylepšuje technológie rýchleho nabíjania, kapacita akumulátorov zostala viac-menej rovnaká.

Prelomová batéria

Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi však teraz prisľúbil, že od budúceho roka nájdeme na trhu batérie až s o 10 % väčšou kapacitou a to navyše pri zachovaní rovnakého objemu. Na tému upozornil portál XDA-developers.

Vľavo Li-ion batéra; Vpravo vylepšená batéria s vysokým obsahom kremíka.

Vzhľadom na to, že Xiaomi oznámila svoju nadchádzajúcu technológiu iba v čínštine na socialnej sieti Weibo, správy zatiaľ nie sú veľmi detailné. Je však isté, že  čínsky gigant stojí nohami na zemi a nesľubuje žiadne radikálne kroky, ktoré razom povedú k týždňovej výdrži na jedno nabitie.

Napriek tomu však môžeme tvrdiť, že ide o prelomový krok, keďže vďaka novej technológii Xiaomi dokázalo zvýšiť kapacitu batérie o 10  %, čo by malo predĺžiť výdrž zariadenia o približne 100 minút.

Zlepšenie spoločnosť dosiahla až 3-násobným zvýšením obsahu kremíka v batérii a vylepšením toho, ako sú riadiace obvody v batérii poukladané, píše portál GSMArena. Okrem toho zmenou prešiel aj modul ochranného obvodu (PCM). Ten je po novom naklonený pod uhlom 90 stupňov, čím sa v konečnom dôsledku ušetril nejaký ten ďalší priestor.

Nová batéria bude vybavená aj čipom, ktorý zlepší bezpečnosť a životnosť článkov tým, že ich bude počas nabíjania monitorovať, aby nedošlo k prebitiu. Batéria by mala obsahovať ďalšie bezpečnostné funkcie na správu a kontrolu teploty, upozorňuje portál AndroidPolice.

10 % znamená vyše hodiny a pol prevádzky navyše

Xiaomi chce s masovou výrobou nových batérií začať v druhej polovici budúceho roka. V praxi to znamená asi toľko, že 4000 mAh batéria ponúkne pri rovnakom objeme až 4400 mAh. Nadchádzajúca vlajková loď Xiaomi 12 však ešte takto vylepšenú batériu pravdepodobne obsahovať nebude.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú