Smartfón lacnej strednej triedy Xiaomi Redmi Note 4 sa vo svojej triede stal v priebehu minulého roka doslova legendou. Xiaomi týmto zariadením trafilo do čierneho a veľké očakávanie sa tak kladú aj na ďalšieho nasledovníka. Čínsky výrobca práve dnes predstavil modely, ktoré nadväzujú na minuloročnú legendu.

Xiaomi Redmi Note 5

Predstavenie sa tentokrát konalo na netradičnom mieste. Xiaomi drvivú väčšinu svojich zariadení ukáže svetu v domovskej Číne, no tentoraz sa rozhodlo pre Indiu. Práve na tomto trhu sa začne predaj dvoch noviniek. Prvým predstaveným smartfónom je model Redmi Note 5, ktorý je prakticky alternatívou Redmi 5 Plus pre Indiu. Prednú stranu zariadenia zaberá 5,99-palcový IPS LCD displej, ktorý ponúka pomer strán 18:9 a rozlíšenie FullHD+. Aj vďaka zúženiu horného a dolného rámika sa podarilo udržať komfortné rozmery, porovnateľné so zariadeniami s 5,5-palcovým displejom.

V porovnaní s minuloročným Redmi Note 4 sa vnútorná výbava ale veľmi nemení. Srdcom zariadenia je stále síce výkonný, avšak už starší procesor Snapdragon 625. Pamäťové konfigurácie rátajú s 3 GB alebo 4 GB RAM, no a rovnaké možnosti zostávajú aj pri vnútornom úložisku. Používateľ si tak bude môcť vybrať medzi 32 a 64 GB modelom.

Aj zadná strana Redmi Note 5 je prakticky totožná s predchádzajúcou generáciou, špecifikáciami sa trochu pozmenil zadný fotoaparát. Rozlíšenie snímača dosahuje 12 MPx a clona je na úrovni f/2.2 s veľkosťou pixelov 1.25μm. Minuloročný model disponoval senzorom s 13 MPx a clonou f/2.0, no mal menšie pixely 1.12μm. Predný fotoaparát má 8 MPx a mal by byť schopný snímať lepšie fotografie v horších svetelných podmienkach.

Medzi ďalšie špecifikácie patrí 4000 mAh batéria s podporou nabíjania 5V/2V, operačným systémom je Android 7.0 Nougat s nadstavbou MIUI 9. Nechýba 3.5mm audio jack, microUSB a snímač odtlačkov prstov na zadnej strane. Smartfón podporuje aj DualSIM konektivitou a do hybridného slotu je možné umiestniť aj microSD kartu. Xiaomi Redmi Note 5 tak je v podstate totožný s Redmi 5, no už oveľa viac prekvapení a inovácií prináša model Redmi Note 5 Pro.

Xiaomi Redmi Note 5 Pro

Na prednej strane sa ešte nič nemení. Displej má 5,99 palcov s rozlíšením FullHD+ (2160 x 1080) a disponuje pomerom strán 18:9. Zaujímavé zmeny sa už týkajú vnútornej výbavy. Redmi Note 5 Pro bude prvým smartfónom, ktorý bude poháňať Snapdragon 636 od Qualcommu. Pamäťová konfigurácia poskytne kombináciu 4 GB RAM a 64 GB ROM, no k dispozícii bude aj vylepšená možnosť so 6 GB RAM a 64 GB ROM. Note 5 Pro tak bude vôbec prvým Redmi smartfónom so 6 GB operačnou pamäťou.

Xiaomi ale pri svojom vylepšenom modeli kladie veľký dôraz aj na fotoaparát, ktorý má na lepšie výsledky využívať umelú inteligenciu. Vzadu sa tak dočkáme dvojici, ktorú tvoria 12 MPx snímač Sony IMX486 a 5 MPx senzor od Samsungu. Prvý spomínaný poskytne clonu f/2.2 a veľkosť pixelov 1.25μm, druhý zas svietivosť f/2.0 a pixely s veľkosťou 1.12μm, pričom starať sa bude o hĺbku záberov. Ešte väčšie prekvapenie môžeme očakávať na prednej strane.

Tam sa u Redmi Note 5 Pro totiž nachádza 20 MPx senzor Sony IMX376, ktorý má taktiež využívať umelú inteligenciu pre lepšie selfie fotografie a aj kvalitnejšie výsledky v horších svetelných podmienkach. Krátko po predstavení má prísť oficiálne aj možnosť odomknutia smartfónu prostredníctvom skenu tváre. Xiaomi tak pri modeli Redmi Note 5 Pro poriadne inovovalo fotografickú výbavu a ostáva dúfať, že sa zmeny prejavia aj v reálnych podmienkach. Batéria aj operačný systém zostávajú v porovnaní s Redmi Note 5 rovnaké.

Ceny a dostupnosť

Novinky zo série Redmi zdieľajú mnoho ďalších podobností. Oba modely vážia takmer totožne 180 gramov a dosahujú hrúbku 8,05 mm, čo z nich robí najtenšie Redmi zariadenia vôbec. Ich globálna dostupnosť nebola oficiálne potvrdená, no v Indii sa začnú predávať od 22. februára. Cena modelu Xiaomi Redmi Note 5 je stanovená v prepočte na 125 € (9999 INR), respektíve 151 € (11 999 INR) za model so 4 GB RAM.

Vylepšený model Redmi Note 5 Pro sa má do predaja dostať s prepočítanými cenovkami 176 € (13 999 INR) a 215 € (16 999 INR), za konfiguráciu so 6 GB RAM. Obe novinky budú dostupné vo farbách čiernej, zlatej, ružovo zlatej a modrej. Kedy by sa mohli zariadenia dostať k nám a ani možné ceny známe nie sú. Zaujali ťa ale novinky od Xiaomi? Daj nám vedieť v komentároch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom