Čínska spoločnosť Xiaomi len pred malou chvíľou predstavila facelift ich súčasnej vlajkovej lode Xiaomi Mi 9. Verzia s označením „PRO“  prináša vylepšenia vo viacerých oblastiach, no tou najvýznamnejšou je integrácia 5G modemu. 

Xiaomi Mi 9 Pro

Nakoľko to nie je úplne nová vlajková loď tak je pochopiteľné, že zmeny nie sú až také razantné a tie najväčšie novinky si Xiaomi nechá pre svoje nadchádzajúce smartfóny. Napriek tomu, fanúšikovia značky môžu ostať spokojní, nakoľko noviniek a zmien je relatívne dostatok na to, aby to pre nich mohol byť dostatočne zaujímavý smartfón.

Na prvý pohľad by si len ťažko hľadal rozdiely medzi Xiaomi Mi 9 a Xiaomi Mi 9 Pro. To však vôbec nevadí, nakoľko dizajn sa skutočne podaril a meniť ho po niekoľkých mesiacov je zbytočné. Zmeny tak nastali predovšetkým vo vnútri zariadenia, ktoré je výkonnejšie a rýchlejšie, než kedykoľvek predtým.

V prípade displeja veľa zmien nenastalo a stále tu nájdeš 6,39″ AMOLED displej s FullHD+ rozlíšením a pomerom strán 19,5:9.. Nechýbajú veľmi úzke rámčeky (90,7 % pomer strán) okolo displeja a výrez v tvare kvapky, v ktorom sa nachádza predná kamera. Rovnako ako u predchodcu, aj tu je snímač odtlačkov prstov umiestnený v displeji. Novinkou je vylepšená haptická odozva a je dostupná ako v samotnom systéme, tak aj pri hraní hier či fotografovaní.

Bez väčších zmien ostala aj trojica zadných kamier, ktorá sa skladá zo 48 MPx (f/1,8), 16 MPx (f/2,2) a 12 MPx (f/2,2) snímačov. Menší upgrade získala len umelá inteligencia, ktorá sa stará o rozpoznávanie scény a následnej úprave nastavení fotoaparátu. Výsledky fotky sú tak o niečo farebnejšie, živšie a s lepším kontrastom. Rovnako tak aj pribudli nové scény (fotenie krajiny či Mesiaca).

Extra rýchle bezdrôtové nabíjanie

Keď sa spomínali zmeny hlavne vo vnútri zariadenia, tak Xiaomi sa môže pochváliť extra výkonným bezdrôtovým nabíjaním, ktoré dosahuje výkon až 30 W.

Ten však môžeš dosiahnuť len pomocou špeciálnej podložky od Xiaomi. Výrobca sa chváli, že bezdrôtovým nabíjaním sa smartfón nabije na 50 % už za 25 minút, pričom plnú kapacitu dosiahne už za 69 minút. Smartfón má pritom relatívne veľkú batériu s kapacitou 4000 mAh. Rýchle je aj klasické káblové nabíjanie, ktoré ponúka výkon až 40 W a plné nabitie trvá len 48 minút. Zvýšil sa aj výkon reverzného bezdrôtového nabíjania, ktoré dosahuje výkon 10 W.

Xiaomi

O výkon sa stará procesor Snapdragon 855+, ktorý je taktovaný na 2,96 GHz a spoločnosť mu robí 8/12 GB RAM a až 512 GB vnútornej pamäte. Pamäťová SD karta v tomto prípade nie je podporovaná, čo však pri takejto porcii úložiska nie je vôbec potrebné. Smartfón má aj špeciálne chladenie, ktoré dokáže znížiť teplotu procesora až o 10,2 stupňa. Aj vďaka tomu dosiahlo Xiaomi v teste Antutu vyše 480 000 bodov.

Xiaomi

Najlacnejší 5G smartfón široko-ďaleko

Používatelia sa tiež môžu tešiť na NFC či funkciu True Wirelles, ktorá zabezpečuje ten najlepší možný spôsob prenosu zvuku do bezdrôtových slúchadiel. Poteší tiež možnosť získať 1 TB úložného priestoru na cloude (na rok zadarmo), ktorý získa každý, kto si smartfón plánuje zakúpiť.

Xiaomi

Novinkou je tiež integrácia 5G modemu, ktorý je až 10x rýchlejší, než ten v klasickej Mi 9 (tá má klasický 4G modem). Rýchlosť sťahovania je až 2,02 Gb/s a na tento účel slúži celkovo až 7 antén rozmiestnených po celej konštrukcii.

Napriek tomu, že je cena 5G modemu až 100 násobne vyššia, Xiaomi sa drží tradície a všetkých prítomných prekvapilo skvelou cenovkou, ktorá začína na hranici 3699 juanov (473 €). Dokonca aj najvyššia verzia s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom stojí len 4299 juanov, čo je v prepočte 550 €. Ide tak o vôbec najlacnejší 5G smartfón, aký je možné zakúpiť na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom