Aj keď väčšina ľudí je dnes zameraná na plánované predstavenie Galaxy S10, je tu ešte jeden výrobca, ktorý sa predbehol a svoju vlajkovú loď už oficiálne predstavil. Reč je o Xiaomi a model Mi 9, ktorý bol oficiálne predstavený len pred niekoľkými minútami. 

O Xiaomi Mi 9 kolovalo množstvo informácii ešte pred predstavením, pričom niekoľko z nich ukázalo aj samotné vedenie spoločnosti. Dopredu sa tak vedelo viacero špecifikácií, no stále platí, že kým nie je zariadenie oficiálne predstavené, tak všetky úniky môžu byť nepravdivé. Tak či onak, Xiaomi Mi 9 je tu a je pripravené usadnúť na trón a stiahnuť na seba všetku pozornosť, nakoľko dnes večer sa dočkáme aj uvedenia Galaxy S10.

Prémiový smartfón, bez prémiovej ceny

Rovnako ako takto pred rokom, aj dnes spoločnosť predstavila celkovo tri varianty, no začneme najprv so Xiaomi Mi 9, ktoré bude najpredávanejšie a z tohoto modelu vyhádzajú zvyšné dva. Už na prvý pohľad je možné vidieť zmenu dizajnu, a to ako na prednej, tak aj na zadnej strane smartfónu.

Relatívne široký výrez v obrazovke vystriedala ‚‚kvapka’’, v ktorej sa nachádza 20 MPx selfie snímač. Hádaš správne, vďaka tomuto rozhodnutiu sa muselo pristúpiť k odstráneniu 3D rozpoznávaniu tváre, ktoré nahradil snímač odtlačkov v displeji, avšak len optický a nie ultrazvukový.

Samotný displej má 6,39″ a ide o AMOLED od Samsungu. Oproti predchodcovi má ešte užšie rámčeky a nižšiu bradu, čo vyústilo k 90,7 %  pomeru displeja k telu zariadenia. Chráni ho ochranné sklo Corning Gorilla Glass 6. Zadná strana je sklenená a nesie špeciálnu laserovú úpravu, ktorá vytvára unikátny reflexný dizajn, ktorý mení sfarbenie v závislosti na lome dopadajúceho svetla.

Nájdeme tu až tri snímače: primárny 48 MPx Sony IMX586 (0,8µm, f/1,75), sekundárny 12 MPx teleobjektív Samsung S5K3M5 (1,0µm. f/2,2, ekvivalent 50 mm objektívu) a posledným je širokouhlý, 16 MPx Sony IMX481 snímač  s clonou f/2,2. Nechýba laserové zaostrovanie, prítomnosť AI, nahrávane až v 960 fps či optická stabilizácia obrazu. Telefón už bol otestovaný aj DxOmark, kde dosiahol skóre 107 bodov, čo ho radí na priebežnú 3. priečku.

Dostatok výkonu, no len na obmedzenú dobu

V prípade hardvérových špecifikácií sa nerobili žiadne kompromisy a vo výbave tak nájdeme Snapdragon 855, ktorého v základnej verzii dopĺňa 6 GB RAM a 64 GB vnútorného úložiska, ktoré je možné rozšíriť pomocou microSD kariet. Dostupná bude aj verzia s 8/128 GB. Výkonu je teda viac než dosť (387 851 bodov v Antutu), no obmedzená doba v nadpise narážala na kapacitu batérie, ktorá má len 3300 mAh.

Síce podporuje rýchle nabíjanie až do výkonu 27 W (v balení je 18 W adaptér), procesor by taktiež mal byť úspornejší, no takýto veľký displej toho zožerie veľa a s viac ako dňom výdrže netreba počítať. Xiaomi Mi 9 podporuje aj bezdrôtové nabíjanie a vôbec ako prvý smartfón zvládne výkon až 20 W, čím sa bezdrôtové nabíjanie nebude rýchlosťou líšiť od toho bežného zo siete.

Z ďalších špecifikácií sa oplatí vypichnúť Bluetooth 5.0, Dual SIM, NFC či IR senzor na ovládanie spotrebičov. Na boku zariadenia sa dokonca nachádza samostatné tlačidlo, ktoré aktivuje asistenta spoločnosti Google. A teraz to najdôležitejšie. Cena za model 6 + 128 GB je stanovená na veľmi prijateľných 2999 yuanov, čo je len 393 €.

Xiaomi Mi 9 SE a Mi 9 Transparent Editon

Predstavené boli aj ďalšie dve verzie vlajkovej lode a to Mi 9 SE a Mi 9 Transparent Edition. Xiaomi Mi 9 Transparent Edition sa odlišuje hlavne štvrtým snímačom na zadnej strane, ktorý má svetelnosť len f/1,47. Rovnako vo výkone nastal výrazný skok, nakoľko vo výbave sa nachádza až 12 GB RAM a 256 GB vnútorné úložisko. Celé to podčiarkuje priehľadná zadná strana, ktorá rovnako ako predchodca nezobrazuje reálne usporiadanie a dizajn vnútorných komponentov (z veľkej miery). Cena tohto modelu je napriek predchádzajúcim informáciám len 3999 yuanov (524 €).

Xiaomi Mi 9 SE je odľahčenou verziou s procesorom Snapdragon 712, menším 5,97 AMOLED displejom a na zadnej strane má o čosi iné špecifikácie snímačov. Základný 48 MPx snímač ostal zachovaný, no spoločnosť mu tentokrát robí 13 MPx (ultraširoký) a 8 MPx (teleobjektív) snímač. Ide o vôbec prvý smartfón s týmto procesorom, ktorého dopĺňa 6 GB RAM a 64/128 GB úložisko.

Taktiež mu nechýba NFC, najnovší Android 9.0 s nadstavbou MIUI 10 a dokonca má aj čítačku odtlačkov v displeji. Batéria má 3070 mAh a taktiež podporuje rýchle nabíjanie, bezdrôtové však nie. Chýba aj 3,5 mm jack. Dostupné sú tri farebné verzie (Black, Violet, Blue), pričom cena začína už na 1999 yuanov (262 €).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom