Spoločnosť Xiaomi sa od svojich začiatkov stala jedným z najväčších výrobcov smartfónov a jej produkty si obľúbili milióny zákazníkov po celom svete. Predstavenie vlajkových lodí tejto spoločnosti je každoročne veľkou udalosťou. Evolúcia smartfónov od Xiaomi nás v tomto roku doviedla až k modelu Mi6. Pri pohľade na túto fantastickú vlajkovú loď však netreba zabúdať ani na jej predchodcov. 

Xiaomi nám 19. apríla odhalilo dlho očakávaného nástupcu minuloročnej vlajkovej lode Mi5, ktorá u zákazníkov zožala veľký úspech. Pri predstavení tejto novinky bolo povedané: „Pre vás to bolo len 203 dní, no pre nás 7 rokov.“ Tým si zrejme fanúšikovia mali pripomenúť históriu, ktorá začala modelom Mi1 a tento rok vyvrcholila predstavením už spomínanej Mi6-ky. Poďme sa teda pozrieť, ako sa táto línia smartfónov vyvíjala od svojich počiatkov až po súčasnosť.

Xiaomi Mi1

Písal sa 16. august roku 2011, keď svetlo sveta uzrela prvá vlajková loď Mi-línie. Xiaomi Mi1 pred šiestimi rokmi dostalo do výbavy procesor Snapdragon S2, s ktorým spolupracovala operačná pamäť RAM o veľkosti 1 GB. Prednú stranu zariadenia obsadil 4″ displej s rozlíšením 854 x 480 pixelov. Operačným systémom v Mi1-ke bol Android vo verzii 2.3.5 Gingerbread s nadstavbou MIUI 3.

Xiaomi Mi1zdroj fotografie: Xiaomi

Nenechaj si ujsť
Xiaomi sa stalo najpreferovanejším výrobcom na ďalšom trhu. Poráža tak Apple aj Samsung

Pre napájanie hardvéru slúžila batéria s kapacitou 1930 mAh. Na fotografovanie a kamerovanie slúžil fotoaparát s rozlíšením 8 MPx. Postupom času však táto vlajková loď dostala aj vylepšenú verziu, ktorá priniesla o čosi výkonnejší procesor a nový operačný systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Xiaomi už pri tomto modeli stanovilo fantastickú cenu 271 € a svoju politiku nízkych cien si spoločnosť udržiava až do súčasnosti.

Xiaomi Mi2

V auguste 2012 nám Xiaomi odhalilo nástupcu modelu Mi1. Pod kapotou sme mohli nájsť vylepšený 4-jadrový procesor Snapdragon S2 Pro. Zmeny sa dotkli aj operačnej pamäte RAM, ktorej kapacita sa zvýšila až na 2 GB. Displej Mi2-ky sa zväčšil o 0,3″ a priniesol aj HD rozlíšenie. Taktiež sa mierne zvýšila kapacita batérie, a to o celých 70 mAh. Na zadnej strane modelu Xiaomi Mi2 bolo možné nájsť fotoaparát s rozlíšením 8 MPx a operačným systémom sa stal Android 4.1 Jelly Bean.

Xiaomi Mi2Szdroj fotografie: Xiaomi

V ňom bola zakomponovaná nadstavba MIUI 4. Ako jeho predchodca, tak aj model Mi2 dostal vylepšeného nástupcu s písmenom „S“. Xiaomi Mi2S prinieslo výkonnejší procesor a zvýšila sa aj kapacita interného úložiska na 32 GB. Rozlíšenie fotoaparátu vzrástlo na 13 MPx, vďaka čomu bolo možné vytvárať kvalitné fotografie. Aj napriek lepším špecifikáciám však ostala zachovaná suma, ktorú si Xiaomi za tento model pýtalo.

Xiaomi Mi3

Ďalšia generácia smartfónov Mi-línie sa nám ukázala v ešte lepšom vyhotovení, čomu nasvedčoval aj použitý procesor Snapdragon 800 a 2 GB operačná pamäť RAM. Zobrazovací panel Mi3-ky priniesol uhlopriečku 5″ a FullHD rozlíšenie. Proti poškodeniu ho chránilo odolné sklo Gorilla Glass 3. generácie. Zákazníci mali na výber zo 16/64 GB vnútorného úložiska, do ktorého bolo možné ukladať fotky zachytené 13 MPx fotoaparátom. Tomu v nočných podmienkach vypomáhal duálny LED blesk.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský/FonTech

Nenechaj si ujsť
Oprášili sme legendárne Xiaomi Mi3. Aj po takmer štyroch rokoch ponúka excelentný výkon!

Kvôli vyššiemu výkonu vybavilo Xiaomi svoju Mi3-ku aj väčšou 3050 mAh batériou. Operačným systémom v tomto prípade bol už Android 4.3 Jelly Bean, ktorý skrášľovala nadstavba MIUI 5. Popularitu tohto modelu dokazuje aj počet aktualizácií, ktoré pre Xiaomi Mi3 dokonca priniesli aj najnovšiu verziu Androidu 7.0 Nougat. K najväčším plusom však znova patrila cena, ktorá ostala opäť na nízkej úrovni.

Xiaomi Mi4

Tento model je veľkým míľnikom v histórií smartfónov Xiaomi, pretože ako prvý zpomedzi nich priniesol celokovovú konštrukciu a najvýkonnejší hardvér z roku 2014. Na prednej stene je umiestnený 5″ FullHD displej, chránený ochranným sklom Gorilla Glass. Výkon tomuto modelu dodáva 4-jadrový procesor Snapdragon 801. Jemu pri výpočtoch pomáha operačná pamäť RAM, ktorej veľkosť narástla až na 3 GB. Na výber je znova vnútorné úložisko s kapacitou 16/64 GB.

zdroj fotografie: MIUI

Legendárne Xiaomi Mi4 stále v predaji!

Veľkú zmenu však odhalil 13 MPx fotoaparát, ktorý už dokázal natáčať videá v 4K rozlíšení. Nad displej výrobca umiestnil aj 8 MPx selfie fotoaparát a batéria sa zväčšila na 3080 mAh, no používateľ mal k dispozícií technológiu rýchleho nabíjania Quick Charge 2.0. Xiaomi Mi4 je taktiež prvým smartfónom spoločnosti, ktorý oficiálne podporuje aj nový operačný systém Windows 10. Pre fanúšikov Androidu bol tento systém spočiatku k dispozící vo verzii KitKat, no aktualizácie postupne priniesli aj najnovšiu verziu 7.0 Nougat a nadstavbu MIUI 8.

Xiaomi Mi5

Po dvojročnej prestávke sa spoločnosť poriadne vyšvihla a odhlalila špičkového nástupcu už tak skvelého modelu Mi4. Odhalenie modelu Mi5 prebehlo ešte 24. februára v roku 2016. Výrobca však vo svojom ďalšom high-ende priniesol výrazné zmeny, ktoré sa znova týkali konštrukcie a hardvérovej výbavy. Prémiový dizajn získala Mi5-ka najmä vďaka zadnej strane s 3D zaoblením, ktorá bola pokrytá nielen sklom, ale v najvyššej výbave poskytovala aj keramickú konštrukciu.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský/FonTech

Kúpiť Xiaomi Mi5 64 GB za 209 €
Kupón RMI5

Nevýhoda tejto prémiovej verzie bola v pomalšom výrobnom procese, no potencionálni zákazníci si na ňu radi počkali. Srdcom tohto modelu sa stal procesor Snapdragon 820. Kapacita operačnej pamäte RAM už ale závisí od veľkosti interného úložiska. V kombinácií s 32/64 GB úložiskom tak používateľ dostal 3 GB RAM-ku a najvyššia verzia so 128 GB vnútornou pamäťou priniesla až 4 GB operačnú pamäť RAM. Xiaomi Mi5 je však pre zákazníkov stále k dispozícií za fantastickú cenu.

Xiaomi Mi6

Na záver sa dostávame k najaktuálnejšiemu modelu, ktorého odhalenie prebehlo len pred pár dňami. Do modelu Mi6 vložilo Xiaomi všetky svoje sily a vo výsledku tak vznikla ďalšia skvelá vlajková loď s tými najlepšími vlastnosťami. Ako model Mi5, tak aj aktuálna Mi6-ka disponuje 5,15″ displejom s FullHD rozlíšením. Tentokrát však v útrobách smartfónu nájdeme aktuálne najvýkonnejší procesor Snapdragon 835.

zdroj fotografie: Xiaomi

Nenechaj si ujsť
Privítaj Xiaomi Mi6! Nové čínske monštrum s najlepšou výbavou a cenou, ktorej nebudeš môcť uveriť

Ešte vyššiu výpočtovú silu pre Xiaomi Mi6 zabezpečuje aj operačná pamäť RAM, ktorá sa zväčšila na neuveriteľných 6 GB, a to pri všetkých variantách. Spoločnosť pri návrhu konštrukcie využila sklo, ktoré je obklopované kovovým rámom. Okrem toho je však k dispozícii aj keramická verzia. Nová Mi6-ka je dokonca odolná voči vode a pokrytá oleofóbnym povlakom.

zdroj fotografie: Xiaomi

Predobjednať nádherné Xiaomi Mi6 za 440 €
Zľavový kupón GKBAUG18

Pri tomto modeli má zákazník na výber zo 64 alebo 128 GB vnútornej pamäte. Veľkou inováciou je duálny fotoaparát, ktorý prináša dva snímače s rozlíšením 12 MPx. Tomuto modelu nechýba ani najnovší Android 7.0 Nougat s nadstavbou MIUI 8. Batéria dosahuje kapacity 3350 mAh. Cena základnej verzie je stanovená na 340 €, čím sa Xiaomi Mi6 stáva jednou z najlacnejších vlajkových lodí v súčasnosti. Si hrdým majiteľom niektorého zo spomínaných Xiaomi smartfónov Mi-línie alebo zvažuješ kúpu nového modelu Mi6?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom