banner-axon-7
Niektorým sa môže zdať, že technológia napreduje príliš rýchlo a predstavujú si scenáre zo sci-fi filmov. Pravdou však je, že nové technológie nám pomáhajú aj v každodennom živote. Pre nevidiacich sa Microsoft rozhodol využiť umelú inteligenciu, aby im pomohol pri práci vo svojich programoch Word a PowerPoint.

Pred niekoľkými rokmi by to znelo ako nemožné, aby umelá inteligencia pomáhala ľuďom v každodennom živote. V dnešnej dobe sa však začína využívať v širšom spektre. Aj výrobcovia smartfónov už používajú svojich inteligentných asistentov v smartfónoch, ako napríklad Siri od Apple a najnovšie svojho asistenta chystá aj Samsung. Okrem toho sa dá takýto pomocník využiť aj na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím. Microsoft ide príkladom a plánuje využiť potenciál umelej inteligencie vo svojich Office programoch Word a PowerPoint. Tá má pomocou špeciálnych algoritmov pomáhať používateľom so zrakovým postihnutím pri práci v týchto programoch a popisovať obsah obrazovky.

accessibility_in_office_365_december_1-0

Softvérový gigant plánuje túto novinku zahrnúť do svojho programu „Computer Vision Cognitive Service“. Ten bude používať neurónové siete so schopnosťou učenia sa a rôzne techniky pre porozumenie a spoľahlivý opis obrázkov v programoch. Komentár k tomuto projektu vydal aj tím blogu pre Office 365:

„Program ponúkne automatické návrhy pre alternatívny text s vysokou presnosťou a kvalitou pri obrázkovom obsahu. S postupným učením a zdokonaľovaním umelej inteligencie sa bude služba zlepšovať, čím sa ušetrí veľa času pri vytváraní prezentácií.“

Microsoft nie je jediným, kto plánuje využiť umelú inteligenciu vo svojom projekte. Facebook ešte v apríli oznámil jej využitie pre popisovanie obrázkov. Celkovo tak veľa „hráčov“ z technického priemyslu bude túto užitočnú novinku využívať s cieľom zlepšenia prístupnosti a lepšej analýzy fotografií a videí. Umelá inteligencia sa pomaly, ale isto stáva každodenným nástrojom.

Microsoft-apps-1340px-1000x666

Nová funkcia bude v programoch Microsoftu, Word a PowerPoint, dostupná už v budúcoročnej verzii, takže používatelia nebudú musieť čakať príliš dlho. Dostupné majú byť aj Office doplnky zabezpečujúce jednoduchú navigáciu spolu s čítaním obrazovky a jednoduchým používaním klávesnice pre zrakovo postihnutých. Pre prispôsobenie dokumentov spoločnosť už vydala nástroj na kontrolu dostupnosti pre aplikácie Officu, ktorý automaticky skontroluje a opraví akékoľvek problémy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP