Bezpečnosť moderných systémov je v dnešných dňoch veľmi diskutovanou témou a veľké hrozby zo strany útočníkov si uvedomuje aj Microsoft. Na konferencii Microsoft Inspire v USA, odkiaľ pochádzajú aj priame informácie z portálu Živé.sk, ktorý na konferenciu vycestoval, boli odhalené veľké plány do budúcnosti týkajúce sa práve tejto zraniteľnosti Windowsu.

Za posledné obdobie boli počítače s operačným systémom Microsoft Windows častým terčom mnohých kybernetických útokov, ktoré neraz dokážu napáchať nemalé škody. V krízových situáciách sa už toho mnoho nedá zachrániť a nie každá verzia Windowsu je rovnako zabezpečená. Tento stav si uvedomuje aj spoločnosť z Redmondu, ktorá chce vo svojich ďalších plánoch dbať na vyššiu bezpečnosť svojho systému. Ten má po novom dostávať polročné aktualizácie o rozmeroch podobným poslednému „Creators Update“. Napriek snahe však upozorňuje spoločnosti, že až 90 % útokov umožnia samotní pracovníci, ktorí bez váhania kliknú na akýkoľvek obsah na internete či odovzdajú svoje osobné údaje do podvodného emailu.

Nové funkcie budú garanciou bezpečnosti

Rozdiely zabezpečenia jednotlivých verzií Windowsu sú obrovské. Taký Windows 10 už v najnovšej verzii mnohé nebezpečné infiltrácie neprepustí, no staršie verzie ako Windows 8 tieto nebezpečné prvky nedokážu zachytiť. Veľkým vylepšením pre väčšiu bezpečnosť počítačov s Windowsom má byť aj nová funkcia, ktorá bude kontrolovať podpisy aplikácií. Tie bude možné onedlho pridať alebo odobrať zo zoznamu povolených alebo tzv. „White listu“.

Microsoft Inspirezdroj fotografie: Microsoft

Nenechaj si ujsť
Historický moment. Ubuntu je oficiálne dostupné na stiahnutie z Windows Store

Túto možnosť aktuálne zabezpečuje špeciálny hardvér, no čoskoro to bude mať na starosť iba softvér. Ten sa bude rozhodovať podľa obrovskej databázy, ktorej vytvorenie Microsoftu trvalo dlhé roky. V prípade možnej hrozby spoločnosť aplikáciu z databázy vyradí. Funkcia povolených aplikácií však nebude dostupná pre každého. Objaviť by sa mala už o pár mesiacov, no bude k dispozícii iba pre firmy ako doplnková možnosť ochrany.

Ochrana priečinkov a Windows Defender

Podobne ako systém povolení pri inštalácii nových aplikácií na Androide bude fungovať aj ochrana jednotlivých priečinkov v počítačoch. Používateľ totiž bude môcť aplikáciám povoliť alebo zabrániť v prístupe k rôznym priečinkom s fotografiami či dokumentami. Už od začiatku bude táto možnosť dostupná pre všetkých, no taktiež bude iba voliteľná. Väčším vylepšením bude samotný Windows Defender, ktorý bude onedlho brániť operačný systém Windows pred útokmi účinnejšie.

zdroj fotografie: Screenshot

Dôraz bude totiž pri ochrane počítača dávať aj na prepis súborov. Práve túto činnosť dokáže robiť škodlivý ransomvér, keď šifruje dáta používateľa a vymazáva pôvodné kópie. V prípade zistenia takejto hrozby nový Defender vyšle cez internet upozornenie a analýza prebehne pomocou cloudovej služby. Pokiaľ sa zistí, že ide o škodlivý kód, tak Windows Defender začne s rozpoznávaním a skúmaním všetkých počítačov pripojených k internetu. Týmto spôsobom chce Microsoft brániť rýchlemu a nebezpečnému šíreniu škodlivých kódov.

Záplaty pre XP-čko a vývoj antivírusov

So staručkým operačným systémom Windows XP pracoval už takmer každý používateľ, ktorý niekedy v živote videl počítač. Tento softvér však vznikol ešte na prelome tisícročí, a tak už ani zďaleka nespĺňa dnešné štandardy. Microsoft pre túto verziu už podporu ukončil, no v prípade potreby počas veľkého útoku ransomvéru prídu bezpečnostné záplaty aj pre Windows XP.

Oveľa viac apeloval Chris Hallum vo vyjadreniach pre Živé.sk, produktový manažér pre Windows a jeho bezpečnosť, na spoločnosti stojace za vývojom antivírusových programov. Podľa neho by sa tie mali začať sústrediť na využívanie takých možností ochrany, ktoré sám Microsoft nezvláda dokonale. Dokonca už spoločnosť rokovala aj s najväčšími hráčmi v tejto sfére, slovenským Esetom, ale aj Avastom. Antivírusové firmy však cítia potreby využitia silnejšieho zabezpečenia a dokonalejších spôsobov ochrany v moderných operačných systémoch. To však Microsoftu nestačí.

Microsoft Inspirezdroj fotografie: Microsoft

Nenechaj si ujsť
Ikonická modrá obrazovka smrti zachránila Windows XP pri nedávnom celosvetovom útoku WannaCry

Dokonca upozornil, aby sa zástupcovia jednotlivých štátov stretli na veľkom kongrese a dohodli sa, že v čase mieru nebudú jeden druhého ohrozovať kybernetickými útokmi. V takom prípade sa chce spoločnosť Billa Gatesa zachovať neutrálne, podobne ako Švajčiarsko počas 2. Svetovej vojny. Otázka bezpečnosti je v dnešných dňoch veľmi diskutovanou a aktuálnou témou. Z nášho pohľadu však ešte potrvá nejaký ten mesiac či rok, kým sa kompetentným spoločnostiam podarí viditeľne zlepšiť ochranu operačného systému Windows.

Veľké nebezpečenstvá ale číhajú aj na najpoužívanejší operačný systém v smartfónoch, Android. Hrozby sa tak netýkajú iba počítačov, ale čoraz častejšie zasahujú aj naše najobľúbenejšie zariadenia, s ktorými sme každodenne v kontakte. Aj napriek snahe mnohých firiem zvýšiť bezpečnosť systémov však môže prísť nečakaný útok, ktorý dokáže narobiť okrem veľkých škôd aj poriadny zmätok, podobne ako tomu bolo pred pár mesiacmi počas útoku ransomvéru WannaCry. Dostupné informácie v článku pochádzajú od portálu Živé.sk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom