Na konci marca sme ťa v samostatnom článku informovali o tom, ako Windows 11 spomaľuje prenosové rýchlosti SSD diskov.  Konkrétne sa malo jednať o NVMe SSD disky, pričom ich prenosová rýchlosť môže klesnúť zo 7000 MB/s na menej než polovicu, sťažoval sa jeden z používateľov.

Windows má opäť problém

Najnovšie portál Tom’s Hardware upozorňuje, že predvolené nastavenia v systéme Windows 11 Pro s povoleným softvérovým šifrovaním BitLocker spomaľujú rýchlosti tvojho SSD disku až o 45 %, pretože tento nástroj núti procesor šifrovať a dešifrovať úplne všetko.

Microsoft/Reddit/Mrbigdog99

Podľa testov, ktoré portál Tom’s Hardware vykonal, sa zdá, že výkon najviac ovplyvňujú náhodne zápisy a čítania, ale aj niektoré veľké sekvenčné prenosy.

Hoci mnoho SSD diskov je dnes dodávaných s hardvérovým šifrovaním, ktoré vykonáva všetky potrebné spracovania priamo na disku, Windows 11 Pro počas svojej inštalácie prakticky vynúti povolenie softvérovej verzie BitLockeru a to bez poskytnutia jednoznačného a jednoduchého spôsobu deaktivácie.

Ak si si teda kúpil počítač s vopred nainštalovaným Windows 11 Pro, je veľká šanca, že má povolenú funkciu BitLocker – Windows 11 Home BitLocker nepodporuje. Aby bolo možné určiť, do akej miery BitLocker ovplyvňuje výkon, portál Tom’s Hardware vykonal sériu testov – bez nástroja BitLocker, so zapnutým softvérovým BitLockerom a s povoleným hardvérovým BitLockerom (OPAL). Ukázalo sa, že softvérové šifrovanie zvýšilo latenciu a znížilo prenosové rýchlosti.

Ako dopadli testy?

Testovaným zariadením bol disk Samsung 990 Pro 4TB, na ktorom bola najnovšia iterácia Windows 11 (22H2), pričom celý systém bežal na procesore Core i9-12900K s 32 GB DDR4 pamäťou. Vzhľadom na to, že SSD má kapacitu 4 TB, v rámci testu portál spustil 1 MiB zápisy trvajúce 4 hodiny. Výsledkom bolo potom 30 TB zapísaných údajov pre každý z testovacích scenárov.

 

Bing Image Creator

Na prekvapenie všetkých sa ukázalo, že hardvérové šifrovanie (OPAL) funguje o niečo rýchlejšie ako SSD v nešifrovanom režime (bez BitLockera). So šifrovaním OPAL portál Tom’s Hardware zaznamenal prenosové rýchlosti 620 MB/s (±10 MB/s), bež šifrovania bola prenosová rýchlosť v priemere 607 MB/s (±10 MB/s).

Použitie softvérového nástroja BitLocker však viedlo k rýchlosti iba 490 MB/s (±10 MB/s), čo predstavuje potenciálny pokles výkonu o 21 %. Uvedené do kontextu, SSD Samsung 990 Pro 4TB klesol v benchmarku PCMark10 z hodnotenia „najlepší“ na „dostatočný“.

Test syntetického úložiska zasa ukázal, že náhodné čítanie IOPS pri zapnutom softvérom BitLockery kleslo o 20 % a pri čítaní vyskočila latencia zo 40 mikrosekúnd na takmer 51 mikrosekúnd, čo je o 25 % viac. Inak povedané, softvérový BitLocker znížil výkon náhodného zápisu o 45 % v porovnaní s hardvérovým BitLockerom.

Mimo iného, za zmienku stojí tiež test s kopírovaním a čítaním 50 GB údajov prostredníctvom nástroja DiskBench, ktorý ukázal, že výkon kopírovania a čítania bol najlepší pri nezašifrovaných diskoch. V tomto prípade softvérový BitLocker vykazoval 11 % a 3 % pokles výkonu.

Zlé a horšie správy

Testy teda jednoznačne preukázali, že softvérové šifrovanie BitLocker vo Windows 11 Pro výrazným spôsobom znižuje výkon diskov. Aby tých zlých správ nebolo málo, tak vedz, že ak už disponuješ systémom Windows 11 Pro so zapnutým softvérovým šifrovaním BitLocker, máš smolu. Žiadne návody totiž neopravia to, čo Microsoft pokazil a celý systém musíš preinštalovať, aspoň teda v tom prípade, že chceš vypnúť softvérové šifrovanie a zapnúť hardvérové šifrovanie priamo na disku.

Ak šifrovanie nepotrebuješ, BitLocker môžeš vypnúť spustením CMD, v ktorom zadáš príkaz manage-bde -off C: (uvedené platí pre prípad, že tvoj šifrovaný disk je C, ak nie, stačí len zadať iné označenie)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú