Len nedávno uzrela svetlo sveta nová, odľahčená verzia operačného systému Windows 10 s označením S. Tá je akousi odpoveďou na čoraz populárnejším Chrome OS od Googlu. Nový Windows je vhodný najmä pre tých, ktorí väčšinu času za počítačom trávia prehliadaním internetu či multimédií.

Pochopiteľne je tak tento operačný systém určený pre menej výkonné zariadenia. Ak sa teda nepovažuješ za veľmi náročného používateľa, je celkom možné, že si sa správe o tejto oklieštenej verzii systému potešil. Ešte predtým, ako začneš šetriť peniaze na zariadenie, ktoré ho bude obsahovať, by si však nemal byť oboznámený iba s výhodami, ktoré Windows 10 S nepochybne prináša, ale aj s jeho nevýhodami. Okrem tej najzásadnejšej, ktorou je znemožnenie inštalácie programov stiahnutých mimo Windows Store, sú totižto prítomné aj ďalšie.

zdroj fotografie: MSPowerUser

Keď sa ti aj náhodou podarí v tomto nie práve preplnenom obchode s aplikáciami nájsť internetový prehliadač, ktorý bude vyhovovať tvojim potrebám, nebudeš ho môcť plnohodnotne používať. Nový systém totižto neumožňuje ani zmenu predvoleného internetového prehliadača. To v skratke znamená, že po kliknutí na link v nejakej aplikácii sa automaticky spustí prehliadač Microsoft Edge. Ten síce nie je práve najhorší, no opäť je vo Windows 10 S implementovaná jeho oklieštená verzia, ktorá neumožňuje ani zmenu vyhľadávacieho nástroja.

zdroj fotografie: MemeHub

Nenechaj si ujsť
Windows 10 S je rýchlejší, bezpečnejší a omnoho úspornejší. Nie je však určený pre každého

Práve tento menší neduh tak môže vo veľkej miere ovplyvniť používateľský zážitok pri novom systéme. Bing predsa len nepatrí medzi tie najpopulárnejšie vyhľadávače a jednoznačne ani medzi tie najpresnejšie. Nie je teda celkom isté, z akého dôvodu sa Microsoft rozhodol ochudobniť používateľov systému Windows 10 S o právo voľby, ktoré pri klasickej verzii tohto populárneho systému mali zakaždým. Stále je však možné, že budú tieto chybičky krásy v budúcnosti odstránené. Používatelia z celého sveta by to určite privítali s otvorenou náručou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú