Microsoft včera predstavil novú verziu operačného systému Windows 10. Nejde však o žiadny update pre súčasných používateľov, ale o kompletne nové vydanie pre určitú skupinu používateľov.

Cieľovou skupinou operačného systému Windows 10 S sú najmä študenti, ktorí potrebujú základ pre štúdium za čo najnižšiu cenu. Podľa Microsoftu je navyše rýchlejší, bezpečnejší a poskytuje lepšiu výdrž batérie. S-ko si ale na existujúce počítače nenainštalujeme a nájdeme ho iba v nových cenovo dostupných laptopoch či tabletoch. Písmenom S spoločnosť označuje „streamlined, significant performance and security“, čo v preklade znamená „efektívnosť, významný výkon a bezpečnosť“.

Acer Chromebook 14 NX.GC2EC.001 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

windows 10 s
zdroj fotografie: Screenshot / YouTube / Microsoft

nenechaj si ujsť
Nový Surface Laptop od Microsoftu útočí na MacBooky až 14-hodinovou výdržou a oveľa nižšou cenou

Windows 10 S je tým pádom priamym konkurentom pre Chrome OS od Googlu, čo je nenáročný operačný systém založený na webovom prehliadači Chrome. Novinka od Microsoftu však prichádza s jednou (v súčasnosti) podstatnou nevýhodou. „Esková“ verzia totižto podporuje iba aplikácie stiahnuté z obchodu Windows Store. Znamená to, že bežný používateľ bude odkázaný napríklad na používanie vstavaného prehliadača Microsoft Edge, keďže Chrome či Firefox sa v obchode s aplikáciami zatiaľ nenachádzajú. Výhodou je, že používatelia si budú môcť sťahovať iba preverené aplikácie z Windows Store a šanca na infikovanie vírusmi či malvérmi je tak omnoho menšia (vhodné pre školy aj menej zdatných používateľov).

windows 10 s
zdroj fotografie: Microsoft

Vďaka nemožnosti inštalácie vonkajšieho softvéru beží na pozadí menej procesov, čím dokáže systém rýchlo bootovať a bežať bez výrazného spomalenia. Pre tých, ktorým by tento systém nevyhovoval, si Microsoft pripravil perfektné riešenie, a to inováciu na Windows 10 Pro za poplatok 50 dolárov. Pro verzia je už plnohodnotným systémom pre každodenné používanie, no používatelia môžu prísť o garantovanú lepšiu výdrž batérie a výkon. Prvé zariadenia s predinštalovaným Windows 10 S prídu neskôr v tomto roku za ceny od 229 dolárov (209 €). Súčasťou týchto zariadení bude aj balík Office 365 Education a hra Minecraft: Education Edition.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom