Ďalšia Windows 10 aktualizácia, ďalšie problémy pre používateľov. Tento scenár už zrejme nikoho z nás neprekvapuje a v období posledného roka sprevádza aktualizácie Windowsu pravidelne. Ako píše portál WindowsLatest, tentokrát sa používatelia sťažujú na problémy so zvukom či dokonca na stratu údajov.

Problematickou aktualizáciou operačného systému Windows 10 má byť pre niektorých aj tá s označením KB4556799. Tento bezpečnostný update spôsobil problémy so zvukom vo Windowse či dokonca dočasnú stratu údajov.

Najviac problémov hlásia používatelia, ktorí bežia na verzii Windowsu z mája 2019 a z novembra 2019. Na fórach sa poškodení používatelia sťažujú na zlyhanie zvukového adaptéra, problémy s dočasným profilom, na povestnú „modrú obrazovku smrti“ či dokonca na neznámu chybu počas inštalácie tejto bezpečnostnej aktualizácie.

Problémy so zvukom spôsobuje fakt, že po nainštalovaní aktualizácie systém resetuje všetky konfigurácie zvukových ovládačov a v niektorých prípadoch dokonca kompletne odstráni ovládač Realtek.

Jeden z používateľov poznamenal, že po nainštalovaní bezpečnostnej aktualizácie KB4556799 dokonca znova stiahol zvukový ovládač Realtek, no jeho zvukové zariadenia ani napriek tomu nefungovali. Tento problém zaznamenal na svojom desktopovom počítači a taktiež na zariadení Surface Pro 6. Problém vyriešil až tak, že poslednú bezpečnostnú aktualizáciu odinštaloval.

Ďalší používateľ sa v komentároch sťažoval, že problémovú aktualizáciu nemôže odinštalovať, nakoľko tlačidlá v nastaveniach sú na jeho počítači nefunkčné. Podobných sťažností sa na fórach Microsoftu či na Reddite nachádza veľké množstvo.

Niektorí používatelia však predpokladajú, že problémy spôsobuje zapnutá funkcia zvykových vylepšení. Táto funkcia sa dá vypnúť v menu Zvukové nastavenia -> Zvukový ovládací panel -> Realtek Reproduktory -> Vlastnosti.

Tu treba nájsť možnosť „Zapnúť zvukové vylepšenia“, ktorá musí byť deaktivovaná. Taktiež treba v položke „Vylepšenia“ v hornom menu vypnúť všetky zvykové vylepšenia. Tento návod by mal podľa používateľov vyriešiť niektoré z problémov týkajúcich sa zvuku, píše Enter21st.

Omnoho väčšie vrásky na čele však spôsobil používateľom problém so stratou všetkých údajov v počítači. Na fórach sa objavovali príspevky, že počítače sa tvária, ako by z nich zmizli všetky údaje a celý systém sa vrátil do prednastavených hodnôt.

Dobrou správou však je, že dáta, ako aj celé používateľské profily, sa stále nachádzajú v počítačoch. Po inštalácii bezpečnostnej aktualizácie  Windows načítal dočasný používateľský profil namiesto originálneho. Z dočasného profilu však používateľ nemá prístup k dátam, ktoré patria k jeho bežnému profilu. Aj tu ale existuje niekoľko návodov, ktoré by mohli problém vyriešiť.

Niektorým používateľom údajne pomohlo niekoľkokrát reštartovať počítač, no toto riešenie rozhodne nie je konzistentné. Oveľa efektívnejším spôsobom je jednoduché odinštalovanie poslednej bezpečnostnej aktualizácie. Stačí prejsť do Nastavenia -> Aktualizácie a Zabezpečenie -> História aktualizácií. Tu treba kliknúť na položku „Odinštalovať aktualizácie“, v nej vyhľadať problémový update KB4556799 a kliknúť na tlačidlo Odinštalovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom