Wikipédia patrí medzi najznámejšie časti internetu. Denne ju navštevujú desiatky miliónov návštevníkov, ktorí sú zvyknutí na istý štandard konzumácie informácií. Už čoskoro sa však dočkáme sviežej zmeny dizajnu stránky prvýkrát za poslednú dekádu, informuje The Verge.

Wikipédia uverejnila kompletnú cestu za premenou na tejto adrese. Celý plán vypúšťania zmien vyobrazených jednoduchými animáciám by mal byť ukončený budúci rok a jeho cieľom je uľahčenie orientácie v knižnici najmä pre nových používateľov.

Jednou z najzásadnejších zmien bude vysúvateľné bočné menu, ktoré nájdeš na každej stránke. Medzi ďalšie vylepšenia patrí jednoduché tlačidlo pre zmenu jazyka, nový vizuál vyhľadávacej lišty alebo rôzne systémové vylepšenia na pozadí, umocňujúce jednoduchšie vyhľadávanie článkov naprieč celou platformou.

Najvýraznejšou novinkou bude vysúvateľné menu naľavo (Zdroj: www.mediawiki.org)

Medzi menej zásadné zmeny radíme zmenšenie loga v ľavom hornom rohu na každej stránke, minimálne rozšírenie čítacej plochy každého článku, menu s obsahom v pravej hornej sekcii článkov alebo ponuka používateľskej sekcie.

Wikimedia Foundation zároveň upozorňuje, že zmeny sa budú týkať dizajnu desktopovej verzie a nie mobilnej, pričom nás uisťujú, že v žiadnej miere nezasiahnu obsah, ale len formu. Ich cieľom je zjednodušenie a spríjemnenie zážitku každodenným, no aj novým používateľom po celom svete.

Galéria fotografií nového dizajnu: 

Zároveň sa spoločnosť spolieha na kontinuálne testovanie a vylepšovanie zážitku. Nové funkcionality tak nebudú vypúšťane medzi širokú verejnosť naraz, firma zvolila postupné uvoľňovanie bez bližšie špecifikovaného časového rozvrhu.

Vynovená Wikipédia by tak kompletne mala nahradiť terajšiu v roku 2021. Medzi prvých testerov nového dizajnu patria používatelia baskickej Wikipédie, francúzskej Wikipédie, francúzskej Wictionary, hebrejskej Wikipédie, perzskej Wikipédie a portugalskej Wikiversity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom