Vedcom z MIT sa podaril neuveriteľný úspech, ktorý môže nadobro zmeniť to, ako funguje dnešná elektronika. Podarilo sa im totiž vynájsť zariadenie, ktoré dokáže konvertovať WiFi signál na elektrickú energiu a napájať tak zariadenia bez toho, aby museli mať vlastnú batériu.

Zariadenie je napájané výlučne vlnami, ktoré vysielajú WiFi zariadenia. Špeciálny polovodič prevádza signál na jednosmerný prúd, ktorý je možné ďalej bezdrôtovo šíriť. Rectenna, ako sa zariadenie nazýva, by tak mohlo slúžiť na napájanie nenáročných zariadení, prípadne nabíjať iné batérie a to úplne čistou energiou. Nakoľko je WiFi signál na každom kroku, ide o veľký objav, ktorý je možné využívať aj vo veľkých rozmeroch.

Využitie nájdu aj pri IoT

Konverzia signálu na jednosmerný prúd si vyžaduje usmerňovač, ktorý je vyrobený z disulfid molybdénu , čo umožnilo vedcom vytvoriť veľmi tenkú vrstvu polovodiča, ktorý je veľmi flexibilný a takýmto materiálom by sa dali pokryť steny či stropy miestnosti. Výkon takejto premeny dosahuje zatiaľ 40 mikro wattov, čo stačí napríklad na rozsvietenie displeja, napájanie inteligentných hodiniek či rôznych zdravotníckych technológií.

Prečítaj si tiež
Cestovanie čiernymi dierami ako vo filme Interstellar? Vedci prišli s teóriou, ktorá všetkých zaskočila

Výskumníci už začali s vývojom špeciálnych piluliek, ktoré by pacienti prehltli a vďaka bezdrôtovému napájaniu by mohli komunikovať priamo z počítačom a odosielať dáta v reálnom čase. Eliminuje sa tak riziko použitia klasických batérií, ktorých poškodenie vo vnútri ľudského tela by mohlo mať fatálne následky. Veľký význam môže mať takáto energia aj v napájaní IoT zariadení a ak by sa podarilo zvýšiť výkon, tak aj bežnej elektroniky v domácnosti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú